Borsamatik

FED Denklemi 

ALB Forex Yatırım Uzmanı ve Borsamatik yazarı Volkan Kuğucuk, 1 Kasım seçimlerinin borsaya, dolara ve altına etkisini değerlendirdi. Kuğucuk, piyasaların seçimden sonra gözünü tekrar Fed'e çevirdiğini sözlerine ekledi.

Haberi Paylaş

Kapat

Hata mesajı

Seçim sürecini atlatan piyasalarda gündem yeniden FED. Ekim toplantısından sonra Aralık ayını masada bırakan FED ‘in yapacağı hamle merakla bekleniyor. Denklemler içinde doğru yolu bulmaya çalışan bir piyasa mekanizmasından bahsedebiliriz. Çin durumunu ifadelerden çıkartan Fed yerine yeni bir ifade koyar mı diye kendimize sormadan edemiyoruz. Bu noktada eğer FED bir faiz artışı için direnecekse Avrupa Merkez Bankası’nın genişleme hamlesi FED’in aradığı bahane olabilir mi ? 

Dönüp piyasalara baktığımızda  son dönemde dikkat çeken unsur ABD tahvil faizlerindeki yukarı hareket. Eğer faizlerdeki yükseliş devam ederse piyasalar FED’in faiz arttırım ihtimalini daha güçlü hissedebilir. 

Bist-100

Bist 100 endeksinde yükseliş hareketinin bittiğini söylemek için oldukça erken. Grafiklere bakan yatırımcılar seçim sonrasında boşluk bırakarak yükselen bir endeks görmektedirler. Şimdiler akıllarda olan bu boşluk kapanacak mı ? Evet teknik analizde boşluklar kapanır ancak bu bugünden yarına olmayabilir. 

Buradan devam edecek olursak grafiklerin bize gösterdiği şekilde yorumlayacak olursak 83.000 – 82.500 bandı önemli. Eğer bu bandın altında günlük kapanışlar gelirse gerilemede 80.000 – 79.000  seviyelerine doğru geri çekilme hamlesini konuşabiliriz. Bunun için 83.000 seviyesini bugünlerde daha sıkı takip edeceğiz. 

Bu hafta içinde 83.000 üzerinde kaldığımız sürece Bist-100 endeksinde 85.000 – 85.500 seviyesine kadar yükseliş beklentisini masada tutmaya devam edeceğiz. 

Dolar/TL

Dolar tarafında seçim sonrasında 2.75 seviyesine kadar hızlı bir gerileme ve ardından 2.85 seviyesine doğru hızlı bir toparlanma gördük. Aslında 2.85 seviyesi $/TL tarafında önemli bir omurga destek olarak kabul ediliyordu. Kırılması sonrasında 2.70 seviyelerine kadar gerileme oluşur mu soruları şimdilerde cevap arıyor. 

Genel görüntüde 2.85 – 2.86 seviyesine doğru olan yükselişi bugünlerde tepki olarak adlandırabiliriz. Ancak 2.85-86 bandının üzerinde günlük kapanışların gelmesi artık işi tepki boyutundan bir miktar çıkartabileceği gibi yukarı yönlü harekette 2.90 ve üzerinde 2.95 seviyelerine doğru yükselişin kapısını aralayabilir. 

Bu nedenle grafiklere duygusuz bir gözle baktığımızda 2.85 -86 bandının üzerinde yukarı yönlü hareket ihtimalini konuşabiliriz. $/TL ‘nin 2.85 seviyesinin altında kalması halinde 2.80 – 2.85 bandı arasında dalgalanmasını bekletebiliriz. TL tarafında daha iyimser konuşabilmemiz için 2.80 seviyesinin altındaki hareket görmemiz gerekiyor.  

Altın

ABD tahvil faizlerinin gölgesinde kalmaya devam ediyor. Eylül ayında ABD Vadeli İşlemler Komisyon raporunda 61 bin olan net alım kontratının ekim sonu itibariyle 151 bine yükseldiğini görmekteyiz. Ancak bu süreçte altının bir yükseliş hamlesi başlattığını göremiyoruz. 

Cuma günü açıklanacak olan Tarım Dışı İstihdam rakamları sonrasında beklentilerin üzerinde gelen bir veri sonrasında altın gerileme eğilimine devam edebilir. Aksine beklentilerin altında kalan bir bir altın tarafında tepki yükselişi yaratabilir.

Grafik açısından bakıldığında altında 1.1100 – 1.110 bandında bekleyen alıcıların tepki üretmesi sonrasında 1.130 seviyeleri görülebilir. Ancak 1.110 – 1.100 destek seviyesinin altında kalan görüntüde gerileme eğiliminin 1.090 – 1.080 seviyesine kadar devam etmesi muhtemel olabilir. 

YORUM EKLE

Adınız, Soyadınız Mesajınız
Yorum Ekle

Bizi Takip Edin

Facebook Twitter G+ Linkedin