Borsamatik

Günün önemli şirket haberleri

Ziraat Yatırım’ın hazırladığı ‘Sabah Stratejisi’ raporunda günün önemli şirket ve sektör haberleri yer aldı.

Haberi Paylaş

Kapat

Hata mesajı

Ziraat Yatırım tarafından hazırlanan günün önemli şirket ve sektör haberleri şöyle;

ŞİRKET HABERLERİ

Bim Mağazalar (BIMAS, Nötr): BİM Birleşik Mağazalar mevcut 303,6mn TL ödenmiş sermayesini, tamamı 2018 karından karşılanarak 607,2mn TL'ye çıkarmak için SPK'ya başvurdu.

Verusa Holding (VERUS): Şirket'in %100 oranında bağlı ortaklığı olan Standard Boksit İşletmeleri A.Ş.'nin boksit (alüminyum ana cevheri) zenginleştirme tesisi kurulumu için Adana'da toplam 8,5bin m2'lik arsa satın alınmıştır. Daha önce yapmış olduğu 35,9bin m2'lik arsa alımları ile birlikte Standard Boksit İşletmeleri A.Ş.'ye ait arsaların toplamı 44,4bin m2 olmuştur.

SEKTÖR HABERLERİ

Havacılık: Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığınca, uçuş emniyetini teminen Türk hava sahasının Boeing 737-8 MAX ve Boeing 737-9 MAX tipi hava araçlarına kapatıldığı bildirildi.  Bakanlıktan yapılan açıklamada, "Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından uçuş emniyetini teminen Boeing 737-8 MAX ve Boeing 737-9 MAX tipi uçakların Türk hava sahasındaki uçuşları durdurulmuştur ancak söz konusu hava araçlarının ülkemiz içinde, ülkemize veya ülkemizden yapılacak olan yolcusuz intikal uçuşları hariç tutulmuştur." ifadelerine yer verildi. Kaynak: AA

Kredi Derecelendirme: Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Türkiye'nin potansiyel büyümesini yüzde 4,3 olarak tahmin ettiğini belirtti. Fitch'in dün yayınladığı ve gelişmekte olan 10 ülkeye yönelik 5 yıllık büyüme öngörülerini içeren rapora göre, bu tahmin son raporda öngörülen rakamın 0,5 puan altında bulunuyor. Raporda ayrıca bu rakamın, yatırımların GSYH'ya oranındaki düşüşün de etkisiyle, geçen yılki TL krizinden bu yana yaşanan dış unsurlardaki sert düzeltmeyi yansıttığı belirtildi. Bu durumun sermaye ve dolayısıyla iş gücü verimliliğindeki büyümenin önceden tahmin edilenden belirgin derecede daha düşük olmasına neden olacağı belirtildi. Kaynak: Dünya

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Kristal Kola (KRSTL): Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü Satınalma Dairesi Başkanlığı'nın açmış olduğu 28/02/2019 tarihindeki 11mn adet 500 ml Alüminyum kutu ambalajlı Didi marka soğuk çay ihalesi için teklif verdiğini bildirmişti. Şirket'e dün ulaşan, Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü Satınalma Dairesi Başkanlığı'nın yazısında: "11milyon adet 500 ml Alüminyum kutu ambalajlı  Didi marka soğuk çay ihalesini  Şirket'in kazandığı hususu  Şirket tarafına bildirilmiştir.

Safkar Ege Soğutmacılık Klima (SAFKR): Şirket, 50 adet Trolleybus için; 50 set Yolcu Salonu Kliması ve Sürücü Kabin Klimalarını kapsayan 336.000 Euro bedelli bir ihracat bağlantısını kesinleştirmiş olup,sözleşme imzalamıştır. Sözleşme koşullarına göre teslimatlar 5 ay içerisinde tamamlanacaktır.

YORUM EKLE

Adınız, Soyadınız Mesajınız
Yorum Ekle

Bizi Takip Edin

Facebook Twitter G+ Linkedin