Borsamatik

Piyasalarda bahar havası

ALB Menkul Değerler Yatırım Uzmanı ve Borsamatik yazarı Volkan Kuğucuk, küresel piyasalarda yaşanan ekonomik gelişmelerin borsaya, dolara ve altına etkisini değerlendirdi.

Haberi Paylaş

Kapat

Hata mesajı

Piyasalarda “ risk alma iştahının” bugünlerde halen devam ettiğiniz görmekteyiz. Petrol emtia küresel riskler derken bunları bir kenara koyan piyasalarda yurtdışı dahil iyimser bir havanın devam ettiğiniz söyleyebiliriz. Hemen hafta sonu Pazar günü Doha’da yapılan petrol zirvesinden hiçbir şey çıkmamasına karşın iyimser hava eşliğinde petrol cephesi bu durumu çok kafaya takmadı. 

Aslında her şey sene başından bu yana gerileyen dolar endeksi başlığı altında açıklayabiliriz. Aralık 2015 ayından bu zamana kadar aşağı kanal içinde gerileme eğilimine devam ediyor.  2015 Mayıs ayından beri üzerinde tutunma gayreti içinde olan 93-93,5 bandına yakın bir yerdeyiz. 

Eğer dolar endeksi FED yardımıyla 93-93,50 bandının altına gerileme eğilinmine girerse öncelikle 92 ardından 90 seviyelerine kadar gerileme eğilimi taşıyabilir ki bu süreç global anlamda dolarizasyon etkisini azaltabileceği gibi piyasaların hoşuna gidebilir. Bu nedenle iyimser havanın bozması birazda doların global anlamda yeniden güçlenmesine bağlı olabilir. 

Bist-100

Borsa tarafında 10 haftadan beri yükseliş eğilimi içinde olan bir piyasa görmekteyiz. Kısmen kar satışları görülsede 2-3 günlük düşüşler yeniden yerini yükselişlere bıraktı. Burada borsa tarafındaki iyimserlik kuşkusuz gösterge faizdeki gerilemeden kaynaklanıyor. Merkez Bankası’nın PPK toplantısında 25 baz puanlık faiz indirimi ve yarın yapılacak olan toplantıdan da 50 -75 civarında bir indirim beklentisi banka hisselerinin öncülüğünde Bist 100 endeksinin desteklendiğini söyleyebiliriz. 

Bugünlerde kar satışı gelmeyen endeksteki yükselişin devamında öncelikle 90.000 – 91.500 bandının öne çıktığını söyleyebiliriz. Özellikle 90.000 seviyesi 2013 Mayıs ayından başlayan trend direncinin ifade ettiği için önemli. Yukarı yönlü hareketin devamında 88.500 ara direnç gibi görünse de 90.000 – 91.500 çok daha önemle izlenmelidir. 

Olası geri çekilmelerde kısa vadede 83.500 seviyesini destek olarak izleyeceğiz. Daha orta vadede bakacak olursak 80.000 puanın altında artık düzeltme hareketinde çok bir düşüş hareketini konuşan bir piyasa ile karşılaşabiliriz. 

Dolar/TL

Dolar /TL tarafında gerileme eğilimi devam ederken 2,80 seviyelerinden gelen tepkilerde 2.87 seviyelerine yükselişleri bugünlerde tepki olarak değerlendirmeye devam edeceğiz. Grafikler üzerinde gidecek olursak $/TL cephesinde 2.88 – 2.89 üzerinde kapanışlar gelmedikçe mevcut yükselişler tepkiden öteye gitmeyebilir. 

Son günlerde tartışma konusu olan $/TL kurunda 2.80 seviyelerinin ihtimali bugünlerde canlı durmaya devam ediyor. Özellikle bu hafta içinde 2.8200 seviyesinin altında kaldığımız sürece 2.80 seviyesinin altına sarkmalar görebiliriz. Bu noktada 2.78-2.75 bandına olası gerilemeler sürpriz  olmayabilir. 

Tabiki yurt içinde PPK toplantısında agresif bir faiz indirimi veya yurt dışında doların yeniden güçlenme eğilimine girmemesi durumunun önemli olduğunu belirtelim. 

Altın 

Altın çok konuşulan bir yatırım aracı olmaya devam ediyor. Sürekli olarak 1.000 $ seviyesinin altı olur mu tartışmalarının şimdilik geride kaldığını görmekteyiz. Ancak FED Haziran ayı faiz arttırım baskının fiyatlar üzerinde etkili olabileceğini söylemeden geçmeyelim. 

Son dönemde zayıflayan olar endeksine ek olarak ABD faiz cephesinde sakin seyir altın fiyatlarını desteklemeye devam ediyor. Buna ek olarak dünyanın geri kalanında negatif faiz süreci altın üzerinde olumlu etki yaratmaya devam ediyor. 

Burada altını konulurken gümüş cephesini pas geçmeyelim. Özellikle son dönemde geri kalan gümüşün güçlendiğini görmekteyiz. Bu süreçte gümüşün 18$ seviyesine kadar yükselişini sürdürmesi beklenebilir. 

Grafiksel olarak bakıldığında 1250 seviyesinin üstündeki kalıcı hareket sonucu ilk olarak 1.275 - 1.280 bandını  onunda üzerinde olası bir hareket ve psikolojik seviye olarak karşımıza çıkan 1.300-1.310 bandına kadar yükseliş hareketi görülebilir. Bugünlerde 1.240 seviyesini pivot olarak kabul edersek üzerindeki hareket yükselişi destekleyebilir. Yükselişin devam etmesi durumunda ise 1.370 – 1.380 bandı nihai hedef olarak görülebilir. 

Şu aşamada altındaki pozitif seyri konsolidasyon süreci içinde değerlendirmeye devam ediyoruz. Burada asıl önemli olan 1.280 üzerindeki kapanışlar . Bu durum oluşmadıkça daha geniş cephede 1.280 – 1.180 bandı arasında dalgalanma devam edebilir. 

YORUM EKLE

Adınız, Soyadınız Mesajınız
Yorum Ekle

Bizi Takip Edin

Facebook Twitter G+ Linkedin