24 Ağustos 2020 dolar - euro fiyatları

Merkez Bankası faiz artırmadan piyasaya daha sıkı koşullarla Türk Lirası vererek TL'yi dolar karşısında değerli kılmaya çalışırken dolar/TL haftaya 7,35 seviyesinden başladı. Enerji piyasası Karadeniz'den gelen rezerv haberleriyle hareketlenirken bu hafta yurt içinde açıklanacak önemli bir veri bulunmuyor. Gram altın 460 TL'nin altında seyrederken yurt dışında ise Fed Başkanı Jerome Powell'ın yapacağı konuşma izlenecek.

Abone ol
Abone ol

TL fonlama maliyeti TCMB’nin likidite adımlarıyla artmaya devam ederken, dolar/TL haftaya 7.35’te yatay başladı.

Piyasalarda bugün yurt içinde Temmuz ayı turist verileri ve Hazine’nin dört yıl vadeli sabit faizli ve yedi yıl vadeli değişken faizli tahvilleri yeniden ihracı izlenecek.

Yurt dışında ise Perşembe günü yapılacak olan Fed yıllık sempozyumu izlenecek. Fed Başkanı Jerome Powell para politikası hakkında bir konuşma yapacak.

Geçen hafta politika faizini değiştirmeyerek kısa vadeli faizleri sabit tutan Merkez Bankası (TCMB) likidite adımlarıyla ortalama fonlama maliyetlerini yükseltmeye devam ediyor.

TCMB’nin piyasaya sağladığı ortalama fonlama maliyeti 16 Temmuz’da %7.34’e kadar gerilemişti. TCMB son adımlarıyla fonlama maliyetini Cuma itibarıyla %9.52’ye yükseltti. Bu veriler 200 baz puanın üzerinde bir sıkılaştırma anlamına geliyor.

17.7 MİLYAR DOLARLIK KAYNAK GERİ ÇEKİLDİ

TCMB ayrıca geçen hafta reel kredi büyümesi koşullarını sağlayan bankalar için TL ve yabancı para (YP) zorunlu karşılık oranlarını da artırdı. TCMB böylece salgın döneminde finans sistemine sağladığı 17.7 milyar dolar karşılığı döviz ve altın cinsinden likiditeyi geri çekmiş oldu.

Uluslararası piyasalara bakıldığında ise ABD Merkez Bankası’nın (Fed) para politikasına dair tahminlerini paylaşacağı bu haftaki Jackson Hole toplantıları öncesinde dolar başlıca para birimleri karşısında yatay seyretti.

Dolar endeksi Cuma gününden beri belirgin değişim göstermeyerek 93.218 seviyesine gelirken iki yılı aşkın en düşük seviyesini gördü.


 GündemKadıköy Belediyesi ilki gerçekleştirdi
DünyaTürkiye ile Rusya arasında ikinci S-400 anlaşması!
EkonomiGazı çıkarmak için kaynak gerekiyor

Kategoriler Ekonomi
Yorumlar