ABD'de 10'dan fazla kentte sokağa çıkma yasağı ilan edildi

ABD'de polisin gözaltına alırken öldürdüğü George Floyd'un ailesinin avukatı, bunun "kasıtlı bir cinayet" olduğunu söyledi. Floyd'un boğazına diziyle basan polis Derek Chauvin'e taksirle adam öldürme suçlaması yöneltilmişti.

Abone ol
Abone ol

CBS kanalına konuşan avukat Benjamin Crump, polisin neredeyse dokuz dakika boyunca Floyd'un boğazına bastığını, bu yüzden olayın taksirle adam öldürme değil kasıtlı bir cinayet olduğunu savundu. Deren Chauvin Pazartesi günü Minneapolis'te mahkeme karşısına çıkacak.

George Floyd'un Pazartesi günü Minneapolis kentinde polis tarafından gözaltına alınırken ölmesinin ardından düzenlenen protesto gösterileri bugün de devam etti. Ülkede birçok kentte sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Bazı bölgelerde ise yasağa uyulmadı.

Sokağa çıkma yasağı ilan edilen kentler arasında Los Angeles, San Fransisco, Denver, Miami, Orange County, Atalanta, Chicago, Louisville, Detroit ve Minneapolis de bulunuyor.

En az 30 kentte düzenlenen gösterilerin çoğu barışçıl olsa da bazı bölgelerde polisle protestocular arasında çatışma çıktı. Araçlar ve binalar kundaklanırken, polis zaman zaman göz yaşartıcı gaz ve plastik mermi kullandı.

Protesto gösterilerinin düzenlendiği kentler arasında Minneapolis, Los Angeles, New York, Chicago, Atlanta, Washington, Philadelphia ve Indianapolis; gece sokağa çıkma yasağı ilan edilen şehirler arasında ise Philadelphia, Miami, Portland, Louisville ve San Francisco da var.

Ancak bu kentlerde birçok bölgede yasağa uyulmadı.

Philadelphia'daki gösterilerde çıkan çatışmalarda 13 polis yaralandı, en az 35 kişi gözaltına alındı. Kentte bazı dükkanlar yağmalandı, polis araçları kundaklandı. ABD Başkanı Donald Trump, ABD'deki antifaşist hareketi "terör örgütü" ilan edeceklerini açıkladı.

Öte yandan Trump'ın Antifa'yı nasıl "terör örgütü" ilan edebileceği net değil. Antifa genellikle anarşist ve komünistlerin geçici olarak bir araya geldiği, emir-komuta zinciri olmayan lidersiz ağlardan oluşuyor.

Trump: Çetelerin gösterilere egemen olmalarına izin veremem

ABD Başkanı Donald Trump "sakin olunması" çağrısı yaptı ve "çetelerin gösterilere egemen olmalarına izin veremeyeceğini" söyledi. Donald Trump 2016'da başkan seçilmesinden bu yana ABD'de görülen en büyük şiddet olaylarından "yağmacıları, anarşistleri ve radikal solcuları" sorumlu tuttu. Trump bu kesimleri, George Floyd'un anısına saygısızlık yapmakla suçladı ve "Öfkeli bir kalabalık adaleti tesis edemez" dedi.

Yorumlar