ABD'de özel sektör istihdamında 6 ayın en yüksek artışı

ABD'nin bordrolar üzerinden hesaplanan ve istihdam verileri için öncü gösterge olarak kabul edilen özel sektörde istihdam tahminlere yakın artış gösterdi. Bir önceki ayın istihdam rakamı 117 binden 176 bine revize edildi.

Abone ol
Abone ol

ABD'nin bordrolar üzerinden hesaplanan ve istihdam verileri için öncü gösterge olarak kabul edilen özel sektörde istihdam tahminlere yakın artış gösterdi.

ADP ve Macroeconomic Advisers tarafından hazırlanan indikatörlere göre, Mart'ta özel sektörde istihdam 517 bin arttı. Piyasalarda beklenti 525 bin artış olacağı yönündeydi.

Bir önceki ayın istihdam rakamı 117 binden 176 bine revize edildi. İstihdam küçük işletmelerde 174 bin, orta boy işletmelerde 188 bin, büyük boy işletme 155 bin arttı. Üretim sektörünün istihdamı 80 bin, hizmet sektörünün istihdamı 437 bin arttı.

Bilgi Notları:

- ADP ve Macroeconomic Advisers, istihdam verileri açıklanması öncesinde özel sektörde istihdam büyümesini açıklıyor.

-Fed'in son projeksiyon raporunda işsizlik oranı beklentisi bu yıl için yüzde 4,5, 2022 için yüzde 3,9, 2023 için yüzde 3,5, uzun dönem için yüzde 4,0 olarak açıklanmıştı.

- ABD'de işsizlik oranı yüzde 6,2 seviyesinde bulunuyor. Cuma günü açıklanacak yeni oranın yüzde 6,0 seviyesine gerileyeceği tahmin ediliyor.

- Tarım dışı istihdam için piyasa beklentisi 630 bin artış olacağı yönünde. Bir önceki ay 379 bin artış yaşanmıştı.

- ADP'nin bir sonraki raporu 5 Mayıs'ta açıklanacak.

Kategoriler Dünya Piyasaları
Yorumlar