ABD'den çalışanlara aşı zorunluluğu

ABD Başkanı Joe Biden, 100'den fazla çalışan istihdam eden işverenlerin çalışanlarını aşılama zorunluluğu getiriyor.

Abone ol
Abone ol Haberi dinle

ABD'de Biden yönetimi koronavirüs ile mücadelede yeni bir planı devreye alıyor.

Buna göre ülkede 100 çalışan üzerinde istihdamı bulunan işverenler çalışanlarının aşılanmasını sağlayacak. Söz konusu karar yaklaşık 80 milyon ABD vatandaşını kapsıyor.

Bunun yanında federal sağlık tesislerinde çalışan yaklaşık 17 milyon çalışanın da tam aşılanma zorunluluğu getirildi.

Biden yönetimi federal hükümetin yüklenicisi olan şirketlerdeki çalışanlara da aşı zorunluluğu getirdi.

"Aşı olmak için neyi bekliyorsunuz?"

Biden, Beyaz Saray'da düzenlediği basın toplantısında Kovid-19 ile mücadele kapsamında atacakları yeni adımları açıkladı.

Ellerinde Kovid-19'un yayılmasını önlemek için aşı gibi güçlü bir araç olduğunu vurgulayan Biden, "ABD'de 80 milyon kişinin hala aşı olmadığını görmek hayal kırıklığı." görüşünü paylaştı.

Biden, Delta varyantı nedeniyle ülkenin zor günler yaşadığına işaret ederek, "Bu salgın, aşı olmayanların salgını." değerlendirmesinde bulundu.

Aşı zorunluluklarına karşı çıkan yerel yöneticileri de eleştiren Biden, "Bu kişiler insanları aşıya teşvik etmek yerine mobil morg siparişi veriyorlar." dedi.

Biden, Kovid-19 aşı zorunluluğunu imzaladığı yeni kararname ile tüm federal ve sağlık çalışanları ile 100'den fazla personeli olan iş yerlerinde çalışanları kapsayacak şekilde genişleteceklerini belirterek, "Aşı bir kişisel özgürlük değil, bu çevrenizi korumak." diye konuştu.

Henüz aşı olmayanlara da seslenen Biden, "Aşı olmak için neyi bekliyorsunuz? Artık doğru olanı yapın ve aşı olun." çağrısında bulundu.

Biden, aşı olmuş kişileri korumak için ek dozların onaylanması durumunda ellerinde yeterince 3. doz aşı olduğunun altını çizdi.

Kovid-19 ile ilgili önlemlerden en çok okulların etkilendiğini belirten Biden, okulların gerekli önlemler alınmış şekilde açık kalması için ellerinden geleni yapacaklarını vurguladı.

Biden, "Bugün buradan tüm eyalet valilerini öğretmenler ve okul çalışanlarına aşı zorunluluğu getirmeye davet ediyorum. Bazıları halihazırda bunu yapıyor ama daha fazlasına ihtiyacımız var. Okullarda aşı zorunluluğu yeni bir şey değil ve işe yarıyor." ifadelerini kullandı.

Aşılı kişileri korumak için adımlarının devam edeceğine dikkati çeken Biden, "Ulaşım güvenliği yönetimi, maske takmayı reddeden kişilere yönelik cezaları iki kart artıracak. Eğer maskeyi reddediyorsanız ceza ödemeye razı olun." uyarısını yaptı.

Perakendeciler test kiti satacak

Son aylarda delta varyantı vakalarında yaşanan hızlı artış ülkedeki hastaneleri de tehdit ediyor. Biden’in bu adımı da hükümetin aşı konusundaki kararlı duruşunu gösterir nitelikte.

Açıklanan yeni plan kapsamında federal hükümetin test arzını artırması da öngörüldü. Bu konuda Amazon, Walmart gibi perakendeciler de devreye girecek. Bu kararı takiben Amazon'un PCR test kitini ortalama fiyatın altında olan 36,99 dolardan satacağı açıklandı.

Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki “Temel hedefimiz, Kovid konusunda sıradaki adımın ne olduğuna dair halkı bilgilendirmek” yorumunu yaptı.

Kategoriler Dünya Piyasaları
Yorumlar