AK Yatırım, Fonet hissesi için 'endeksin üzerinde getiri' tavsiyesi verdi

AK Yatırım, hisse analizi raporunda Fonet (FONET) için tavsiyesini 10,40 TL hedef fiyatla 'endeksin üzerinde getiri' olarak başlattı. Raporda, 'İndirgenmiş  Nakit Akımları  değerleme  yöntemiyle Fonet hisse senedi için 10,40 TL 12  aylık hedef fiyat tespit ettik  cari hisse fiyatı ile yüzde 36 yukarı potansiyele işaret ediyor' ifadelerine yer verildi.

Abone ol
Abone ol

Ak Yatırım, Fonet (FONET) için tavsiyesini 10,40 TL hedef fiyatla 'endeksin üzerinde getiri' olarak başlattı.

Ak Yatırım'ın konu ile ilgili raporunda şu değerlendirme yapıldı:

"Türkiye’nin HBYS sektörüne yatırım Fonet  Bilgi  Teknolojileri  (Fonet)  Hastane  Bilgi  Yönetimi  Sistemleri (HBYS)  yazılım  sektöründe  faaliyet  gösteriyor. 

FONET HİSESİNDE SON DURUM (TIKLA)

İndirgenmiş  Nakit Akımları  değerleme  yöntemiyle  Fonet  hisse  senedi için  10,40 TL 12  aylık hedef fiyat tespit ettik  cari hisse fiyatı ile %36 yukarı potansiyele  işaret  ediyor, önerimiz  Endeksin  Üzerinde  Getiri.  Çarpanlara  baktığımızda Fonet’in 2020T FD/FAVÖK’ü 12,0 ve F/K oranı 14,9 olarak  hesaplıyoruz. Hızlı  büyüyen  şirketin  çift  haneli  çarpanları  hak  ettiğini  düşünüyoruz. Fonet’in kendisine ait HBYS yazılımları bulunuyor. Hasta  ziyaretçinin hastaneye girişinden çıkışına kadar tüm evreleri kapsayan  ve  kendisinin  geliştirdiği  yazılımlarla  56’nın  üzerinde  modülü  var.

Ayrıca,  hastanenin idaresinde  gerekli  tün  tıbbi,  idari  ve  finansal  yazılımları mevcuttur  örneğin Poliklinik, Klinik, Laboratuvar, Radyoloji, Finans, İnsan Kaynakları, Stok, İlaç vs. Fonet’in Nisan 2017’de borsada  halka arzı yapılmıştı. 

Fonet  Sağlık  Bakanlığa  bağlı  hastanelere  HBYS  yazılımı  sunan  lider  kuruluştur. Bu sektörde hastane sayısına göre Fonet’in pazar payı 2013  yılındaki %9’dan %19’a ulaştı. Fonet her yıl portföyüne 10-15 hastane (1.000  –  1.500  yatak)  katarak  büyümeyi  hedefliyor.  Yurtdışında  10  hastaneye yazılım hizmeti veriyor ve yurtdışında yeni kurduğu ofis ile  ihracatını büyütmeyi hedefliyor. Türkiye’de kurulmaya başlanan Şehir Hastaneleri alanında da şirket büyümeyi hedefliyor. Bu hedeflere göre  biz 2020 – 2025 projeksiyonlarımızda şirketin cirosunu TL bazında %25  yıllık bileşik büyüme oranı varsaydık. 

Kar marjı genişlemesi. 2017 yılında büyük Java ve bulut tabanlı yazılım  projenin  tamamlanmasıyla  Fonet’in  başka  büyük  yatırım  harcaması gerektiren  projesi  kalmadı.  9  aylık  2018  FAVÖK  marjı  %24  seviyesindeyken 9 aylık 2019’da %40’a ulaştı. Fonet’in  faaliyetlerinde  ihale kazanıldığında, yazılımın tesisi için kısa vadeli yüksek maliyetli bir  dönemin  ardından  uzun  vadede  düşük  maliyetli  ciro  kazanımı  gerçekleşiyor.  Önümüzdeki  yıllarda  şirketin  kazandığı  ihale  sayısının  artmasını bekliyoruz, böylece düşük maliyetli cironun toplam içindeki  payı  büyür,  karlılığın  artması  beklenebilir.  Ancak,  muhafazakar  yaklaşım  ile  projeksiyon  döneminde  Fonet’in  FAVÖK  marjını  %40  seviyesinde sabit tutuyoruz. 

Fonet’in  rekabetçi  avantajları.  Fonet’in  20  yıldan  fazla  bir  süredir Türkiye’de  HBYS  sektöründe  faaliyet  gösteriyor.  Kendi  geliştirdiği  ve  sahipliği  kendisine  ait  olan  yazılımları  büyük  bir  yatırımla  modernize  ederek en ileri yazılım teknolojilere sahip oldu. Şirket bu bilgi deneyimi  ve  teknolojisi  ile  müşterilerine  ayrıca  isteğe  bağlı  değişiklikler  yapabiliyor,  müşterinin  istekleri  doğrultusunda  modüller  geliştirebiliyor. Tüm bunları da oldukça düşük maliyetlerle yapabiliyor."

Kaynak: AK YATIRIM

Yasal Uyarı Notu: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Yorumlar