Akbank'tan 1 milyar 408 milyon TL net kar

Akbank, 442 milyon TL vergi karşılığı ayırarak 1 milyar 408 milyon TL konsolide net kar elde etti... Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşgil, Akbank'ın yılın 1. çeyreğinde 1 milyar 408 milyon TL konsolide net kar elde ettiğini bildirdi. Akbank’ın 2019 birinci çeyrek finansal sonuçlarını değerlendiren Binbaşgil, "Hem küresel düzeyde hem de ülkemizde dalgalanmaların gerçekleştiği bir yılın ardından, ekonomimiz başarılı bir dengelenme sürecine...

Abone ol
Abone ol

Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşgil, Akbank'ın yılın 1. çeyreğinde 1 milyar 408 milyon TL konsolide net kar elde ettiğini bildirdi.


Akbank’ın 2019 birinci çeyrek finansal sonuçlarını değerlendiren Binbaşgil, "Hem küresel düzeyde hem de ülkemizde dalgalanmaların gerçekleştiği bir yılın ardından, ekonomimiz başarılı bir dengelenme sürecine girdi. Bankacılık sektörü, ekonomimize desteğini istikrarlı bir şekilde sürdürdü. Akbank da bu dönemde güçlü öz sermayesi, etkin risk yönetimi, güveni en önde tutan bankacılık anlayışıyla sektördeki etkinliğini artırarak devam ettirdi." değerlendirmesinde bulundu.


Binbaşgil, "Bu dönemde ekonomimize sağladığımız kredi desteğini 220 milyarı nakdi olmak üzere toplam 270 milyar TL seviyesine çıkardık. Özellikle reel sektör için itici güç niteliğindeki TL ticari kredilerde yılın ilk çeyreğinde yüzde 9 seviyelerinde yüksek bir büyüme sergiledik. Toplam mevduatımız 228 milyar TL’ye, aktiflerimiz ise 386 milyar TL’ye ulaştı. Reel sektörün büyümesi ve gelişmesine imkan sağlamayı istikrarlı bir şekilde sürdürdük, KOBİ kredileri ve kurumsal kredilerimiz, yılın ilk üç ayında 230 milyar seviyesinde gerçekleşti. Akbank, 442 milyon TL vergi karşılığı ayırarak 1 milyar 408 milyon TL konsolide net kar elde etti." ifadelerini kullandı.


Akbank’ın sendikasyon kredilerinin strateji ve fiyatlamalarının belirlenmesine öncülük etmeyi sürdürdüğünü belirten Binbaşgil, şunları kaydetti:


"Mart ayında ekonomimize kaynak sağlamak için çıktığımız uluslararası piyasalarda büyük ilgi gördük. Bir kez daha sendikasyon piyasasının açılışını yaptık. 600 milyon dolar hedefiyle çıktığımız sendikasyon kredisine maliyeti 25 bps düşürmemize rağmen hedefin yüzde 160’ına karşılık gelen 950 milyon talep geldi. Bankalardan gelen bu güçlü talep sonrası sendikasyon tutarımızı hedeflediğimizin üzerinde, 700 milyon dolar olarak yeniledik. Uluslararası borçlanma piyasalarında ilgiyle karşılanan işlemimize katılan banka sayısı, Eylül sendikasyonumuza kıyasla 23 bankadan 34 bankaya yükseldi. Başarıyla sonuçlandırdığımız bu son işlem yurt dışındaki yatırımcıların ülkemize devam eden ilgisinin ve bankamıza duyulan güvenin önemli bir göstergesi’."

Yasal Uyarı Notu: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Yorumlar