Aksa Enerji hisse yorumu ve teknik analizi

Alan Yatırım, Aksa Enerji hedef fiyatını 5,24 TL'den 6,64 TL'ye yükseltti. Raporda, ‘Şirketin 1.2 beta oranı, %45 yükseliş potansiyeli ve 6.64 TL hedef fiyat ile yukarı yönlü hareket etmesini bekliyoruz’ denildi.

Abone ol
Abone ol

Değerlendirme şöyle:

"Şirketin Afrika’da yürüttüğü faaliyetlerin potansiyel içerdiği  düşünerek 12 Eylül 2019 tarihinde değerleme raporu yayımlayıp pozitif  katalizler ile beraber yaklaşık 2.71 TL kapanış fiyatından %27  yükseliş potansiyeli ile 3.45 TL hedef fiyat belirlemiştik.

Mevcut  verilen hedef fiyatın gerçekleşmesinin ardından ileri vadeli  beklentiler ve geleceğe yönelik olumlu pozitif beklentiler devam  ettiğini düşünerek 28 Kasım 2019 tarihinde güncelleme raporu  yayımlayıp 3.54 TL kapanış fiyatından %53 yükseliş potansiyeli ile 5.40 TL hedef fiyat belirlemiştik. En son gördüğü 5.24 TL seviyesinden  sonra halen pozitif katalistlerin devam ettiğini düşünmekteyiz.

Operasyonel Elektrik Santralleri ve Güncellemeler

Türkiye’de Bolu, Antalya Şanlıurfa, Kuzey Kıbrıs bünyesinde  bulunan toplamda 1470 MW kurulu kapasiteli elektrik santralleri  faaliyetlerine devam etmektedir. Yurtdışında ise Gana Mali ve

Madagaskar da bulunan toplamda 500 MW kurulucu güç kapasiteli  elektrikli santrallere ek olarak bu çeyrek döneminde Özbekistan Enerji  bakanlığı ile 25 yıllık USD ödeme garantili 240 MW kurulu güç  kapasiteli doğal gaz elektrik üretim santralinin kurulumu-üretimi  konusunda anlaşma sağlandı.

Denizaşırı Operasyonlarda Yeni Kontrat - Özbekistan

Diğer deniz aşırı operasyonlarında olduğu gibi Özbekistan Enerji Bakanlığı ile yapılan anlaşma da şirkete ödenecek ödemeler USD cinsi  döviz ile yapılacak olup kontrat süresi 25 yıl olarak belirlenmiştir.

Şirket burada Afrika operasyonlarındaki gibi bir yol izlemiş olup,  ödemeleri USD cinsi olarak tahsil edecek olması olumlu bir faktördür.

240 MW kurulu güç olacak şekilde anlaşılmış olup, şirket bunun  kurulumunu 2018 yılında lisansı iptal edilen Antalya CCGT elektrik  santralinde kullanılan ve şu an şirketin makine parkında olan  envanterden kuracaktır. Hem bu şekilde düşük bir CAPEX (finansal  yatırım) ve atıl duran makinaların kullanımını sağlayarak operasyonel  karlılığını arttıracaktır. Doğal gaz santrali olarak kurulacak  elektrik santralinin doğal gaz tedariğini Özbekstan hükümeti  sağlayacak. Bu yeni kontrat hem düşük ticari risk barındırmakta olup,  banka prosedürlerine gerek olmayacak hemde doğal gazın taşınması ve  depolanması gibi maliyet yüklü kalemler barındırmayacaktır. Şirket 1  yıl içinde başlamayı planlamaktadır. Önceki analist toplantılarında  şirketin verdiği bilgide bu tarz makine parkında bulunan ve taşınması  kurulumu kolay olan techisatlara şirketin sahip olması projelerin daha  hızlı hayata geçirebilmesini sağlamaktadır.

Türkiye Operasyonlarında Maliyet Kalemleri ve Korona Virüsün Etkileri

Korona virüs sebebi ile global talep ve emtia fiyatları olumsuz  etkilenmiştir. Ancak bunun şirkete etkisi ciddi anlamda olumsuz olmamıştır. Yurtiçi enerji talebinde düşüş gözlemlense de emtia  fiyatlarındaki düşüş karlılığı olumlu anlamda etkileyerek finansallara  nötr yansıyabilir. Aşağıdaki grafiklerde görüldüğü üzere spot enerji  fiyarlarının düşmesi aradaki marjın karlılığı açısından şirkete  pozitif yansımaktadır.

Yurtdışı Operasyonların Finansallara Olumlu Yansıması

Şirketin faaliyet raporunda, yurt içi ve yurt dışı kurulu  santrallerinde çeşitli yatırımlar devam etmekte olup, özelikle

Özbekistan faaliyetlerinin ileride finansallara olumlu katkıda  bulunacağına inanmaktayız. Bunun yansımalarını hali hazırda faaliyet  gösteren yurtiçi ve yurtdışı gelirlerinin kırılımlarında görülüyor.

Aşağıdaki iki tabloda şirketin yurtiçi ve yurtdışı yatırımları ve  bunun FAVÖK yansımalarını gösterilmiştir. Şirketin yurtdışı  faaliyetleri MW cinsinden portföyde daha az bulunsa da gelir açısından  portföyün çoğunun yurtdışı operasyonlarda ve sağladığı yüksek kar  majından kaynaklanmaktadır.

Net Borç/Favök Rasyosunun Önemi

Önceki güncelleme raporunda belirttiğimiz üzere şirketin Borç/FAVÖK rasyosunun düşüş yönünde olmasını olumlu karşılıyoruz ve bu  düşüş trendi devam etmektedir. Yaklaşık 3 yıl önce bu rasyo

6x’lerdeyken şimdi 2x’lere yaklaşması gelecekte şirketteki risk  priminin düşmesine ve şirketin daha yüksek değer hak etmesini  sağlamaktadır.

DEĞERLEME

Aksa Enerji, 2020 Mart dönemi sonunda 12 milyon US$ net kar  açıklamıştır. Fiyat/Kazanç çarpanından tahmini hisse başı değer  hesaplamasın sadece yurt içi ve yurtdışı benzer faaliyetler gösteren  şirketler ile karşılaştırarak yaptık. Şirketin çarpanını global benzer  şirketler ortalama çarpanları ile karşılaştırdığımızda %88 primli  işlem görmekte olup, tahmini hisse başı değerini 4.82 TL olarak  hesaplamaktayız.

FAVÖK'e göre değerleme

Şirket, 2020 ilk 3 aylık dönemini 63 milyon US$ FAVÖK açıklayarak  kapatmıştır. Şirketin değeri göz önüne alındığında Firma Değeri/FAVÖK  rasyosu 3.59x ve global yurt içi ve yurt dışı benzer şirketler  ortalaması birlikte alınarak 7.03x olarak hesaplanmıştır. Buna göre  şirket yüzde 49% iskontolu olmakla beraber tahmini piyasa değerini 1.727 milyon US$ ve tahmini hisse değerinin ise 9.00 TL olması  gerektiği hesaplanmıştır.

Satışlara Göre Değerleme

2020 Mart sonu itibariyle 303 milyon US$ ciro yapmış olan şirket  koronavirüsün etkisi ile 1.009 milyon US$ seviyelerinden tamamlamasını  tahmin etmekteyiz. Şirketin Firma Değeri/Satışlar rasyosunu 0.87x  hesaplamaktayız ve global ve yurt içi benzer şirketler ortalaması ile  karşılaştırdığımızda şirketin yaklaşık %40 iskontolu ve tahmini hisse  değerini ise 5.26 TL olarak bulmaktayız.

Defter Değerine Göre Değerleme

Şirketin özsermayesi yaklaşık 554 milyon US$ olarak açıklanmış  olup, şirketin çarpanını global yurt içi ve yurt dışı benzer şirketler  ortalama çarpanı ile karşılaştırdığımızda %44 iskontolu işlem görmekte  olup, tahmini hisse başı değerini 8.18 TL olarak hesaplamaktayız.

Sonuç

Aksa Enerji için değerlemede iki ayrı değerleme yöntemi kullanılmıştır. Bunlar indirgenmiş nakit akımları yöntemi ve benzer  rakip şirketlere göre piyasa çarpanı karşılaştırma yöntemidir. Mevcut  benzer rakip şirketler Aksa Enerji gibi çeşitli elektrik üretim ve  dağıtım segmentin de bulunana şirketler olup, değerlemeyi bu ölçüde  yapmaya çalıştık. Şirketin 1.2 beta oranı, %45 yükseliş potansiyeli ve 6.64 TL hedef fiyat ile yukarı yönlü hareket etmesini bekliyoruz. Değerlememizde iki değerleme yöntemine eşit ağırlık verdik. Yurtiçi  atıl durumda duran, önceden yurtiçinde kurulu santrallerin yurtdışına  taşınarak Afrika ülkeleri ile yapılan garantili US$ bazlı alım  anlaşmalarıyla yapılan elektrik üretim faaliyetleri bilanço  kalemlerinde operasyonel karlılık ve karlılık marjları olarak  yansımaya devam etmektedir. Buna ek olarak Özbekistan ile yapılan  anlaşmanın bu kataliste daha fazla katkı sağlayacağını düşünmekteyiz.

Orta vade süresince Dolar/TL paritesi tahminlerimizde aşırı bir  dalgalanma veya trend beklentimiz bulunmamaktadır. Çoğunluk yurtdışı  döviz cinsi geliri olan Aksa Enerji’nin bu bağlamda aşırı bir döviz  riskine maruz kalmayacağını beklemekteyiz. Önceki dönemlerdeki gibi  şirketin borçluluğunun da aşağı yönlü trend devam etmektedir. Önceki  güncelleme raporumuzda Türkiye’de yaşanan ekonomik yavaşlamanın ve  yavaşlayan ivmenin 2020 içinde ve 2021 yılında ters bir performans  göstererek pozitif bir ivmelenme yaratacağını düşünmekteydik ancak

Korona virüsün global ve yurtiçinde getirdiği olumsuz faktörlerin bu  süreci geciktirebileceğini düşünmekteyiz. Genel literatürde GSYIH gibi  büyüme indikatörlerinde ülke ekonomisinin enerji talep ihtiyacını da  artırması beklenir ancak mevcut riskler açısından yurtiçi talep düşse  de global emtia fiyatlarının düşmesi bu faktörü negatifliği azaltıcı  etkide bulunmuştur. Bizim Aksen’i beğenme nedenimiz, son 3 yılda ki  istikrarlı FAVÖK büyümesinin devam etme potansiyeli, şirketin  borçluluğundaki azalmanın sürmesi ve Netborç/FAVÖK rasyosunun düşüş  trendinde olup şirketin risk primini düşürmesi ve buna bağlı olarak  gelecekte daha yüksek piyasa çarpanlarından işlem görme  potansiyelidir."

AKSEN AKSA ENERJI URETIM A.S.
Daha fazla detay için tıklayınız
Alış 5.74
Satış 5.75
Değişim -0.08%
Son Değer 5.75
En yüksek 5.88
En düşük 5.67
Haftalık Değişim 2.3131%
Aylık Değişim 5.3113%
Yıllık Değişim 51.3157%

Yasal Uyarı Notu: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Yorumlar