'Alman ekonomisi kötüleşebilir' uyarısı

Almanya Merkez Bankası (Bundesbank) koronavirüye karşı uygulamaya konan tedbirlerin yeniden uzatılması halinde Alman ekonomisinin kayda değer bir "kötüleşme" ile karşı karşıya kalabileceği uyarısında bulundu.

Abone ol
Abone ol

Almanya Merkez Bankası (Bundesbank) koronavirüye karşı uygulamaya konan tedbirlerin yeniden uzatılması halinde Alman ekonomisinin kayda değer bir "kötüleşme" ile karşı karşıya kalabileceği uyarısı yaptı.

Alman ekonomisinin mevcut koronavirüs tedbirleri karşısında pozisyonunu koruyabilir olduğunu ifade eden Bundesbank, ancak tedbirlerin uzatılması veya sıkılaştırılması halinde ekonominin darbe alabileceğini vurguladı.

Bundesbank bugün yayınladıağı aylık raporda, "Eğer vaka sayıları ciddi şekilde azaltılamaz ve ekonomik aktiviteye yönelik cari sınırlamalar devam eder veya sıkılaştırılır ise ekonomide kayda değer kötüleşme olabilir" ifadelerine yer verdi.

Bundesbank, Alman ekonomisinin 2020 yılının son 3 ayında durgunluğa girdiğini ancak sanayi ve insaat sektöründe toparlanmanın etkisi ile daralmadığını tahmin ederken, "Alman ekonomisinin esnekliği konusunda cesaret verici sinyaller ekonomik aktiviteye sınırlamaların yılın başında uzatılmasının ve sıkılaştırılmasının toparlanmayı aşırı geciktirmeyeceğine dair umut veriyor" ifadelerini kullandı.

Kategoriler Dünya Piyasaları
Yorumlar