Anadolu Hayat hisse analizi ve yorumu

Deniz Yatırım, piyasa beklentisinin altında ilk çeyrek finansalları açıklayan Anadolu Hayat hissesi için 10.00 TL hedef fiyatla 'tut' tavsiyesini korudu.

Abone ol
Abone ol Haberi dinle

Deniz Yatırım, Anadolu Hayat için 10.00 TL hedef fiyatla 'tut'  tavsiyesini korudu.

Detaylar şu şekilde:

"Anadolu Hayat ve Emeklilik 1Ç21 finansallarında 133 milyon TL net kar  açıkladı, piyasa beklentisi 138 milyon TL idi. Şirketin net karı bir  önceki döneme göre yatay kalırken, geçen yılın aynı dönemine göre ise %6 artış göstermiştir. Özsermaye karlılığı ise bu dönemde %37 olarak  gerçekleşmiştir.

Detaylara bakıldığında vergi öncesi kar rakamı bir önceki döneme göre %15, geçen yılın aynı dönemine göre ise %5 artmıştır. Hayat sigortası  segmentinde marjın bir önceki döneme göre %9.6’dan %14.2’ye yükselmesi  ve prim üretiminin bir önceki döneme göre %10 artması bu segmente  operasyonel kar rakamının çeyreksel olarak %62 oranında artmasına  imkan sağlamıştır.

Bireysel emeklilik tarafında ise gerek fon hacmindeki gerekse de  marjlardaki daha stabil görüntüye rağmen, faaliyet giderlerindeki  çeyreksel bazdaki gerileme bu segmentte teknik kar rakamının bir  önceki döneme göre %21 artarak 55 milyon TL’ye yükselmesini  sağlamıştır.

Faiz ve kur farkı gelirleri 1Ç21’de bir önceki döneme göre biraz daha  yüksek olmasına rağmen, temettü gelirlerinin daha düşük olması net  finansal gelirlerin sınırlı bir şekilde daralmasına neden olmuştur.

Genel olarak beklentilerimiz dahilinde gelen sonuçların hisse fiyatı  üzerinde önemli bir etkisinin olmayacağını düşünüyoruz. Anadolu Hayat  ve Emeklilik hisseleri için hedef fiyatımız 10.00 TL önerimiz ise TUT  şeklindedir."

Yasal Uyarı Notu: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Yorumlar