ASELSAN hisse yorumu tahmini ve teknik analizi

Vakıf Yatırım, Aselsan için 41,80 TL hedef fiyatla kısa vadeli 'Endeksin Üzerinde Getiri' tavsiyesini korudu. Raporda, ‘Beklentilerin üzerindeki finansalların hisse performansına pozitif yansıyacağını düşünüyoruz.’ denildi.

Abone ol
Abone ol

Konu ile ilgili raporda şu değerlendirme yapıldı:

"(+) Aselsan (ASELS): 1Ç20 dönemini, beklentimizin (669 mn TL) %38,  piyasa beklentisinin ise (718  mn TL) ise %28 üzerinde, yıllık %46  artışla 920 mn TL net kar ile tamamladı. Şirketin bu dönemde operasyonel performansı beklentimizin üzerinde gerçekleşirken,  faaliyetlerden kaynaklanan kur farkı gelirlerinin tahminimizi aşması,  şirketin beklentimizin ötesinde net kar açıklamasında etkili oldu.

Aselsan’ın satış gelirleri, beklentimizin ve piyasa beklentisinin  hafif üzerinde, yıllık %30  yükselişle 2,60 mlr TL seviyesinde  gerçekleşti. Yılın ilk çeyreğinde 350 mn $ sipariş alan şirketin,  bakiye sipariş tutarı ise bu dönemde 9,7 mlr $ olarak gerçekleşti.

Bu  dönemde ağırlıklı olarak cihaz satışlarının etkisiyle şirketin FAVÖK’ü, beklentimizin (543 mn TL) ve piyasa beklentisinin (578 mn TL)  üzerinde, yıllık %57 yükselerek 621 mn TL seviyesine ulaştı. FAVÖK  marjı ise, beklentimiz ve  piyasa beklentisi olan %23,4 seviyesinin  üzerinde, yıllık 4,2 puan artışla %23,9 seviyesine yükseldi.

Şirketin 4Ç19 sonunda 1,29 mlr  L seviyesindeki net nakit pozisyonu ise 1Ç20’de 51 mn TL  seviyesine geriledi. Şirket 2020 yılsonuna ilişkin %40-50  satış geliri büyümesi, %20-22 FAVÖK marjı ve 1,5 mlr TL yatırım  harcaması öngörüsünü korudu.

Yorum: Yılın ilk çeyreğinde Aselsan, hem  operasyonel hem de net karlılık tarafında piyasa beklentilerinin  üzerinde sonuçlar açıkladı. Şirket hisseleri ise yılbaşından buyana  endekse göre %65, son bir aylık dönemde ise %12 pozitif ayrıştı. 

Beklentilerin üzerindeki finansalların hisse performansına pozitif yansıyacağını düşünüyoruz. Aselsan için 2020 yılsonuna ilişkin 18,6  mlr TL’lik satış geliri (yıllık +%43), 3,9 mlr TL FAVÖK (yıllık %37)  ve 4,27 mlr TL net kar (yıllık +%28) öngörümüzü koruyoruz. Şirket için 41,80 TL seviyesindeki hedef fiyatımızı, kısa vadeli “Endeksin Üzerinde Getiri” önerimizi ve uzun vadeli “AL” tavsiyemizi  sürdürüyoruz. "

Yasal Uyarı Notu: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Yorumlar