Asya borsaları karışık seyretti

Asya hisse senetleri karılık seyrederken, Avustralya'da istihdam güçlü artış kaydetti, Güney Kore Merkez Bankası ise faizi değiştirmedi. Avustralya İstatistik Bürosu tarafından açıklanan verilere göre, işsizlik oranı Şubat ayındaki yüzde 5.8'lik seviyesinden yüzde 5.6'ya geriledi.

Abone ol
Abone ol Haberi dinle

Asya Pasifik Bölgesi'nde endeksler Perşembe günkü işlemlerde karışık seyretti.

Avustralya'da işsizlik oranı iş gücüne katılımın rekor seviyelere tırmanması ile Mart ayında da gerilemesini sürdürdü ve düşük faiz oranları ile ekonomik toparlanmanın güçlendiği algısını destekledi. Avustralya İstatistik Bürosu tarafından açıklanan verilere göre, işsizlik oranı Şubat ayındaki yüzde 5.8'lik seviyesinden yüzde 5.6'ya geriledi. Ekonomistlerin medyan beklentisi yüzde 5.7 olması yönündeydi.

Ülkede Mart ayında istihdam 70,700 kişi artarak 35,000 seviyesindeki beklentiyi ikiye katladı. Katılım oranı da beklentilerin üzerinde gerçekleşerek yüzde 66,3 oldu ve 1978 yılından bu yana en yüksek seviyesini gördü.

S&P/ASX 200 Endeksi yataya yakın seyrediyor.

Çin ana karasında Şanghay ve Shenzen Bileşik Endeksleri düştü. Japonya'da ise Topix ve Nikkei 225 Endeksleri yükseldi.

Güney Kore'nin Kospi Endeksi artış kaydetti. Güney Kore Merkez Bankası'nın yüzde 0.5 düzeyindeki faizlerde herhangi bir değişikliğe gitmemesinin ardından yapılan açıklamada büyüme ve enflasyon beklentileri artırıldı. Merkez Bankası Şubat ayında yatırım ve ihracat öncülüğünde yüzde 3'den fazla büyümeyi öngörürken, belirsizliklerin yüksek oranda devam ettiğinin de altı çizildi. Açıklamada ayrıca enflasyonun yüzde 2 civarında dalgalanacağı belirtildi.

Kategoriler Dünya Piyasaları
Yorumlar