Beklenti üzeri kar sonrası yüzde 29 getiri potansiyeli

A1 Capital, şirket raporu kapsamında değerlendirdiği Tofaş TOASO hissesinde pozitif değerlendirmede bulundu. Raporda, 'Yıllardır BİST-100 içerisinde yüksek temettü verimliliğine sahip olan şirket için bu yıl da yatırımcılar yüksek temettü beklentisi hedefleyecektir' tespitinde bulundu.

Abone ol
Abone ol

Tofaş’ın 2019 yılının son çeyreğinde net karı 450 mn TL açıklanarak 402 mn TL’lik beklentimizin üzerinde gerçekleşti. Yılın son çeyreğinde Şirket’in net borçlarındaki azalışın etkisi ile Finansman Giderlerinde yaşanan düşüş, net karın beklentilerin üzerinde gelmesinde etkili oldu.

Diğer taraftan Şirket’in FAVÖK rakamı son çeyrekte 665 mn TL gerçekleşerek, beklentimiz olan 722 mn TL’nin bir miktar altında kaldı. Şirket’in son çeyrek 5.468 mn TL’lik net ciro rakamı ise beklentilerimize paralel gerçekleşti.

Bu sonuçların ardından Şirket’in 2019 net kar marjı 60 baz puan artarak 7.8% seviyesinde ulaşıp, net karda yıllık 11%’lik artış gerçekleşmiştir. (2019 Net Karı 1.482 mn TL) Şirket’in 2019’da gerçekleştirdiği en önemli hikâye net borçluluğundaki azalış oldu.

2018 sonunda 3.046 mn TL düzeyinde olan net borç rakamı 2019 sonu itibariyle 1.125 mn TL’ye geriledi. Bu durum Tofaş’ın 2019 yılında 2018 yılına kıyasla finansal gelir/gider dengesini önemli oranda gelir tarafına pozitif olarak kaydırmasını sağladı.

Beklentiler üzerinde gelen net kar sonrası Tofaş için oluşacak ilk beklenti Temettü beklentisi olacaktır. Yıllardır BİST-100 içerisinde yüksek temettü verimliliğine sahip olan şirket için bu yıl da yatırımcılar yüksek temettü beklentisi hedefleyecektir.

ODD’nin Ocak 2020 için yayınladığı perakende satış verilerini incelediğimizde; TOFAŞ’ın FİAT markası ile otomobil ve hafif ticari segmentinde toplamda 3.236 adetlik satış gerçekleştirdiğini görmekteyiz. Bu rakam 2019 yılının Ocak ayında 2007 olarak gerçekleşmişti. Bu verilerden yola çıkarak Şirket’İn 2020’nin ilk ayında iç pazardaki gelişimini sürdürdüğünü görmekteyiz. Öte yandan Fransız PSA ve Fiat Chrysler birleşmesinin Şirket hisseleri için olumlu beklentisi devam ediyor.

Birleşmenin Tofaş’ın Bursa Fabrikası için yeni fırsatlar yaratacağı daha önce belirtilmişti. Bu taraftaki gelişmeler hisse performansı üzerinde pozitif beklentiler yaratabilecek ciddi potansiyele sahip. Tüm bu gelişmeler ışığında beklentilerimizin üzerinde gelen 4. Çeyrek mali sonuçları sonrasında TOASO için hedef fiyatımızı 35,00 TL olarak belirliyor ve “Endeks Üzeri Getiri” önerimizi koruyoruz.

Yasal Uyarı Notu: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Yorumlar