BİM 1.Çeyrek Bilanço-Hisse Değerlendirmesi

GCM Yatırım Ekonomisti Enver Erkan, BİM’in ilk çeyrek bilanço sonuçlarını değerlendirdi. GCM Yatırım Ekonomisti Enver Erkan Tarafından Hazırlanan Analiz’de şu tespitlerde bulunuldu: "BİM'de 1Ç19'da beklenti altı net karlılık… Türkiye'de 2019 yılında da artan gıda enflasyonu, sektörün ciro bakımından olumlu etkilenmesini sağlamıştır, BİM tarafında da bunun avantajları görülmektedir.

Abone ol
Abone ol

GCM Yatırım Ekonomisti Enver Erkan Tarafından Hazırlanan Analiz’de şu tespitlerde bulunuldu:

"BİM'de 1Ç19'da beklenti altı net karlılık…

Türkiye'de 2019 yılında da artan gıda enflasyonu, sektörün ciro bakımından olumlu etkilenmesini sağlamıştır, BİM tarafında da bunun avantajları görülmektedir. Şirketin bu sayede düşük stok maliyetleri ile de rekabetçi avantaj elde ettiğini düşünüyoruz.

Bazı büyük süpermarketlerde raf maliyetleri, ürünlerin pazarlama giderleri fiyatlara fahiş olarak yansıtılmasının aksine, BİM gibi raf düzenini ön plana çıkarmayan marketler maliyetleri aşağı çekiyor ve tüketiciye daha ucuz maliyetli ürün sunabiliyor. Bu maliyet yönetimi konusunda markaların raf parası, ürünün göz hizasında olması gibi unsurların devreden çıkarılarak maliyetlerin azaltılması şirketin kar marjına olumlu yansıyor.

Ekonominin mevcut olarak içinde bulunduğu döngüde de,  hane halkı ve tüketiciler değişen ekonomik koşullara bağlı olarak ürünler arasında gelirinin imkan verdiği oranda ikame yapmakta, alım kararlarında maliyet unsurunu ön plana çıkarmaktadır. Mevcut durumu bu açıdan BİM açısından avantajlı görmekteyiz.

Şirket 1Ç19 döneminde cirosunu yüzde 29 oranında artırarak 9 milyar 25 milyon TL seviyesine yükseltmiş, beklentiden yüksek gelen finansman giderlerinin etkisiyle beraber net karını yüzde 8 düşürerek 215 milyon TL seviyesine getirmiştir. Dönemsel 1. çeyrek karı ortalama  piyasa beklentisi 282,9 milyon TL ve bizim beklentimiz olan 290 milyon  TL altında gerçekleştirmiştir.

1Ç19 döneminde BİM'in de dahil olduğu indirimli gıda  perakendecileri, sektör ortalamasının üzerinde büyüme kaydetmiştir.

Şirket operasyonlarının büyük çoğunluğunu TL üzerinden  gerçekleştiriyor, bu bakımdan döviz kaynaklı önemli bir riske maruz  kalmamaktadır. Şirketin devam eden istikrarlı büyümesi ve talep inelastikiyeti kapsamında güçlü ciro büyümesi kaydetmeye devam etmesini bekliyoruz.

Şirket düzenli olarak 6 aylık dönemlerde temettü ödemesi yapmaktadır. Bu geleneği bu yıl da bozmayacak olan şirket 2018 yılı karından %3,4 temettü verimiyle hisse başına brüt 2,4 TL temettü dağıtacak. Şirket aynı zamanda %100 de bedelsiz sermaye artışı yapacak."

Yasal Uyarı Notu: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Yorumlar