Bir hisse, bir analiz: Petkim

Dinamik Menkul, Petkim için hedef fiyatını 8,94 TL olarak belirleyerek, "tut" tavsiyesinde bulundu.

Abone ol
Abone ol Haberi dinle

Dinamik Menkul, Petkim için hedef fiyatını 8,94 TL olarak belirleyerek, "tut" tavsiyesinde bulundu.

Analizde şu detaylara yer verildi:

Petkim, çeyreksel bazda kötü performansına rağmen yıllık bazda büyümeye devam ediyor.

Şirket, 3.çeyrek rakamlarına göre cirosunu 6.735 milyon TL olarak açıkladı. Söz konusu veri, 2020 yılının aynı döneminde 3.038 milyon TL iken geçtiğimiz çeyrekte 7.397 milyon TL idi. Buna göre, ciro çeyreksel bazda % 9 daralırken yıllık bazda ise %122 büyüdü.

Şirket’i brüt kar bazında incelediğimizde ise önceki çeyreğe göre %28 daralma
görülürken yıllık bazda %169 büyüme gösterdi. Şirket’, 3.çeyrek FAVÖK rakamları na baktığımızda ise 1.335 milyon TL olarak gerçekleşti. Önceki çeyrekte, 1.869 milyon TL geçtiğimiz yılın aynı döneminde ise 500 milyon TL idi.

Buna göre Şirket FAVÖK olarak çeyreksel bazda %29 küçülürken, yıllık bazda %167 büyüdü. Şirket’in Brüt Kar Marjı 2021 yılının önceki çeyrekliğine göre 526 baz puan düşerken, 2020 yılının 3. çeyrekliğine göre 330 baz puan yükseldi. FAVÖK marjı ise önceki çeyreğe göre 550 baz puan gerilerken, geçen yılın aynı dönemine göre 330 baz puan yükseldi.

Beklentimiz… Petkim’in naftaetilen makasının 3.çeyrekte 646 dolardan %19 düşüş kaydederek 545 dolara düşmesi , yüksek enerji maliyetlerinin giderler üzerinde baskı oluşturması, 2021’in son çeyreğinde talebin nispeten düşecek olmasından, ve borçluluk düzeyinden ötürü olumsuz etkileneceğini düşünüyoruz. Ancak, satışların %41’inin ihracattan oluşması ve bunun %86’sının Avrupa’ya olması ve kur etkisinden Şirket’in olumlu etkileneceğini de düşünmekteyiz.

Değerleme…2022 tahminlerimize göre 4,6 F/K ve 4,5 FD/FAVÖK çarpanlarından
işlem gören ‘PETKM’ hissesi için yükselme potansiyelini sınırlı buluyoruz. Hisse için 8,94 TL hedef değeri ile ‘’TUT’’ önerisinde bulunuyoruz.

Yasal Uyarı Notu: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Yorumlar