Bir hisse, bir analiz: Ülker

İntegral Yatırım, Ülker için 31,60 TL hedef fiyatını sürdürdü. Raporda, 'Türkiye atıştırmalık sektörünün geçen yıla göre %23 büyüme temposunun korunması cirodaki büyümede önemli oldu' denildi.

Abone ol
Abone ol

İntegral Yatırım konu ile ilgili raporunda şu değerlendirme yapıldı:

"Ülker Bisküvi (ULKER) 3Ç20’de beklentilerin üzerinde 323 milyon TL net kar açıkladı. Beklentiler 239 milyon TL seviyesindeydi.

Şirket’in net karı yıllık %27 artış gösterdi. Cirodaki yıllık %18 büyüme, brüt kar marjındaki 1.6 puanlık yükseliş ve güçlü FAVÖK Marjı net karı pozitif etkiledi. Yatırım faaliyetlerinden gelen 1 milyar TL kur farkı geliri ve Finansal borçlardan oluşan 1.2 milyar TL’lik kur farkı gideri 3Ç finansallarının en hareketli kalemi oldu. Şirket buradan net 200 milyon TL kur gideri yazdı.
Satış gelirleri beklentilerin hafif üzerinde 2.228 milyon TL ile yıllık %18, çeyreksel %4 büyüdü. Yeni ürünler ve fiyat düzenlemeleri etkili oldu. Değer bazında İhracat %41 seviyesinde gerçekleşti.

Türkiye atıştırmalık sektörünün geçen yıla göre %23 büyüme temposunun korunması cirodaki büyümede önemli oldu. Brüt kar marjı yıllık 1.6 puan artışla 3Ç20’de %28 seviyesinde gerçekleşti. ULKER’in 3Ç20 döneminde uluslararası satışları ton bazında %4.5 artışla 42.858 ton, yurtiçi satışları %1.7 düşüşle 94.807 ton oldu. Bisküvi ve çikolata ciroda en büyük payını korudu.

FAVÖK geliri ise beklentilerin üzerinde 386 milyon TL olurken, yıllık %23, çeyreksel %2 büyüdü. FAVÖK Marjı yıllık 0.7 puan artışla %17 oldu.

Önceki çeyreğe göre hafif düşüş var. Çikolata ve Bisküvi kategorilerindeki güçlü performans ve uluslararası satışların pozitif etkisi etkili oldu. İhracat satışlarının FAVÖK Marjı %21.4, yurtiçi satışların ise %14.9 seviyesinde oluşmakta.

Eylül sonu itibari ile net borç 726 milyon TL olurken, net borç / favök oranı 0.48x oldu. Cari oran 2.12x ile oldukça yüksek.

ULKER 726 milyon $ döviz fazlası ve 606 milyon ¬ döviz açığına sahip. Bununla beraber net poziyon fazlası 139 milyon TL olup açık pozisyon bulunmuyor.

Yasal Uyarı Notu: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Yorumlar