BİST 100'de düşüş yüzde 8'i aştı

Borsa İstanbul'da dün yaşanan taban seviyeden kapanışın ardından hisse senetleri bugüne de çifte devre kesiciler ile başladı. İki devre kesicinin ardından BİST 100'de düşüş yüzde 8'in üzerine çıktı. 1.250 puan seviyesinden gelen tepki alımları Endeksi, 1,740 puana kadar taşıdı. Son gelen alımlarla borsada kayıplar yüzde 1'in altına indi.

Abone ol
Abone ol

Borsa İstanbul BİST 100 Endeksi, güne yüzde 5,39'luk değer kaybıyla başladı. Açılışla birlikte yüzde 5 ve yüzde 7'lik kayıpların ardından 2 kez devre kesici çalıştı. Borsada işlemler saat 11:01'de işlemler yeniden başladı. Gecikmeli açılışla birlikte BİST 100'de kayıplar yüzde 8'in üzerine çıktı. Bankacılık hisseleri yüzde 9'u aşan kayıpları gördü. 

Yaşanan sert gerilemenin ardından düzeltme hareketiyle gelen alımlar BİST 100'deki kayıpların yarısının geri verilmesini sağladı. 1.257 puan seviyesinden dönen Endeks, saat 13:00 itibarıyla kayıplarını yüzde 1'in altına indirdi ve 1.370 puanı aştı.  

49 hisse yüzde 7'nin üzerinde kayıpla güne başladı

Açılışta BİST 100'deki 91 hisse değer kaybetti. 49 hisse senedinde düşüş yüzde 7'nin üzerinde. Sadece 4 hisse senedinde düne göre artış söz konusu. (Beşiktaş, TOFAŞ, Vestel ve SASA) BİST 100'degeçen cuma günkü kapanışa göre toplam değer kaybı yüzde 16 seviyesini geçti.

BİST-50'de açığa satış düzenlemesi

Borsa İstanbul, sert hareketlerin yaşandığı hisse senetleri piyasasında bugün için geçerli olacak yeni bir adım attı. Buna göre; BIST-50 endeksinde yer alan paylarda bugün, açığa satış işlemlerinde yukarı adım kuralı (up-tick rule) uygulanacak.

Borsa İstanbul’dan yapılan açıklamada şu bilgilere yer verildi:

Açığa satış işlemi yapılabilen paylarda açığa satış işlemi, açığa satışa konu olacak sermaye piyasası aracının en son gerçekleşen işlem fiyatından daha yüksek bir fiyat üzerinden gerçekleştirilebilecektir.

Ancak, açığa satışa konu olan sermaye piyasası aracının en son gerçekleşen fiyatının bir önceki fiyattan daha yüksek olması hâlinde açığa satış işlemi en son gerçekleşen fiyat düzeyinden de yapılabilecektir

Gün içinde sahip olunmadan yapılan ve daha sonra aynı gün içinde yapılan alımlarla kapatılan satışlar da açığa satış kapsamında olduğundan yatırımcılarımız ve yatırım kuruluşlarımız tarafından bu nitelikteki satışlara ilişkin emirlerin de açığa satış seçeneği işaretlenmek suretiyle iletilmesi hususunda gerekli dikkat ve özenin gösterilmesi önem arz etmektedir.

Yasal Uyarı Notu: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Kategoriler Borsa
Yorumlar