Boeing, Türkiye'deki etkinliğini artırmayı hedefliyor

Yeni nesil Boeing uçaklarının her birinde Türkiye’den bir parça var. 20’den fazla Türk firma tedarik sağlıyor. Boeing Türkiye Genel Müdürü ve Ülke Temsilcisi Ayşem Saygın, Türkiye’den her yıl 200 milyon dolarlık yapılan alımı artırmak için harekete geçtiklerini söyledi.

Abone ol
Abone ol Haberi dinle

Türkiye ile 70 yılı aşkın süredir işbirliği içinde çalışan Boeing, Türkiye’den yaptığı yıllık 200 milyon doların üzerindeki alımı artırmak için harekete geçti. Boeing’in bu atağı ile Türkiye küresel havacılık tedarikinde payını artırmış olacak. Boeing Türkiye Genel Müdürü ve Ülke Temsilcisi Ayşem Sargın ile Boeing Ticari Uçaklar Türkiye Pazarlama Direktörü Keith Nida şirketin 'Mevcut Piyasa Görünümü' raporunu paylaşmak için bir basın buluşması düzenledi. 

Ankara ve İstanbul olmak üzere iki ana lokasyonda faaliyet gösterdiklerini kaydeden Boeing Türkiye Genel Müdürü ve Ülke Temsilcisi Ayşem Sargın, “Havacılık ortaklıkları teşvik eden, kazan - kazan prensibiyle büyüyebilen bir sektördür. Türkiye’deki 70 yılımız boyunca, Türkiye ile çok önemli ortak başarılara imza attık. Türkiye’den ödüllü tedarikçilerimiz oldu. Bugün, Boeing’in yeni nesil ticari uçaklarının hepsinde Türkiye’den bir parça var" dedi.                    

Sargın’dan satır başları şöyle: 

● TÜRKİYE, havacılıkta bir aktarma merkezi olarak sürekli büyüyen kapasitesinin ötesinde, aynı zamanda, Boeing için önemli bir kaynak ülke konumunda. Son 10 yılda Türkiye'den alımlar 2 milyar doları buldu. Yıllık 200 milyon doların üzerinde alım yapıyoruz ve bu alımların önümüzdeki dönemde daha hızlı artacağını düşünüyoruz. Boeing'in Türkiye'den bir alım mecburiyeti yok. Bir off -set anlaşması yok. Türkiye'den alım yapmamızın temel nedeni, Türkiye'nin rekabetçi olmasıdır. Türkiye doğru sebeplerden dolayı doğru işi yapıyor. 

● BOEING tedarikinin yüzde 65'i dış tedarik. Yılda 43 milyar dolarlık alım yapıyoruz. Bu Türkiye açısından alımları artırdığımızda belki de bir zaman sonra hacmi 2'ye katlanmış görebiliriz. 

● TÜRKİYE’DE 20’den fazla tedarikçimiz var ve buradaki tedarik üssümüzü genişletmeye devam ediyoruz. Yeni dört tedarikçimiz daha Türkiye'den Boeing ailesine katıldı. 

● TÜRKİYE, Boeing’in öncelikli büyüme ülkeleri arasında yer alıyor. Türkiye’nin elverişli coğrafi konumu, onu havacılık için doğal bir aktarma merkezi haline getiriyor. İstanbul, 55 ülkeye 4 saatlik bir uçuş mesafesinde bulunuyor. Bu durum, 4 saatlik bir uçuş mesafesinde 1,59 milyar insan, 39 trilyon dolar gayrisafi yurtiçi hâsıla (GSYİH) ve 7,6 trilyon dolar ticaret hacmi anlamına geliyor. İstanbul Havalimanı’nın da açılması, Türkiye’nin havacılık sektöründe büyüme yolculuğunda önemli bir dönüm noktası teşkil ediyor. 

● TÜRK havacılık sektörü, geçtiğimiz 10 yılda birçok pazardan daha hızlı büyüdü. Bu çok önemli bir gelişme. Elbette, hava yolculuğunda salgın sebebiyle küresel bir yavaşlama görüyoruz. Ancak, Eurocontrol verilerine göre, bu zor dönemde bile, Türk Hava Yolları bölgede en çok uçuş gerçekleştiren havayolu şirketlerinden biri. Bu durum, Türkiye’nin havacılıkta ne kadar sağlam temelleri olduğunun bir göstergesidir. 

● TÜRKİYE’NİN havacılık sektöründeki büyüme vizyonu ve havayolu şirketlerinin salgın döneminde dahi sürdürdüğü rota genişletme politikaları birbirini tamamlıyor. Bu da Boeing’in önde gelen büyüme ülkelerinden olan Türkiye’nin gücüne katkıda bulunuyor. 

● TÜRKİYE, aynı zamanda, Boeing için önemli bir kaynak ülke konumunda. Küresel ekonomi ile entegre olan Türk havacılık sektörü, küresel tedarik zincirlerinde başarı sağlayacak olgunluğa sahiptir. Havacılık sektöründe faaliyet gösteren Türk ortaklarımız ve tedarikçilerimiz; kaliteyi artırmak, maliyetleri düşürmek ve nihayetinde iş verimini artırmak anlamında bize yardımcı olarak Boeing’in küresel düzeyde başarısına katkıda bulunuyor.

Kaynak: Dünya / Hakan Güldağ

Yorumlar