Borsa İstanbul'a yabancı girişi sürüyor

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın verilerine göre 8 Ocak ile biten yeni yılın ilk haftasında yabancı yatırımcıların net kıymet alımı 777 milyon dolar oldu. Bunun 491 milyon doları devlet tahvillerine, 286 milyon doları da hisselere geldi.

Abone ol
Abone ol

Yabancılar yeni yılın ilk haftasında Türk varlıklarında net alıcı oldu.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası verilerine göre yabancı yatırımcıların 8 Ocak ile biten haftada toplam menkul kıymet alımı 777 milyon dolar oldu. Bunun 491 milyon doları devlet tahvillerine, 286 milyon doları da hisselere geldi.

Verilere göre 8 Ocak haftası itibariyle tahvil stoku 9,2 milyar dolar olurken, hisse senedi stoku ise 30,8 milyar dolar olarak kaydedildi

2020'nin tamamında hisse senetlerinde 4.26 milyar dolarlık, borçlanma senetlerinden 4.98 milyar dolarlık ve toplamda 9.24 milyar dolarlık çıkış gerçekleşmişti.

Böylece yabancı yatırımcılar Türk varlıklarından son beş yılın en sert çıkışını gerçekleştirmiş oldu. Sadece hisse tarafında en azından 2005 yılına kadarki en sert çıkış kaydedilirken, tahvillerde de beş yılın en sert satışı gerçekleşmişti.

Yasal Uyarı Notu: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Yorumlar