Borsa İstanbul'da 17 yıldır böylesi görülmedi

Aralık ayına ilişkin yabancı takas verilerinin yayımlanmasıyla borsada 2020 yılına ilişkin fotoğraf da ortaya çıkmış oldu. Buna göre salgının finansal piyasalarda ciddi oynaklık yarattığı 2020 yılında yabancıların borsadan çıkışı 4,58 milyar dolar oldu. Bu rakam 2003 yılından bu yana en yüksek satışa işaret etti

Abone ol
Abone ol

2020 yılında yabancı yatırımcılar Borsa İstanbul'da nette 4,58 milyar dolarlık satışa imza attı. Bu rakam Bloomberg HT Araştırma Birimi'nin 2003 yılına uzanan veri seti içerisinde en yüksek çıkışa işaret etti. 2018 yılından bu yana nette satış tarafında kalan yabancı yatırımcıların son 3 yıldaki toplam satışı böylece 7,2 milyar dolara ulaştı.

2020 yılına hisse bazlı bakıldığında Aselsan, Petkim, Türk Traktör ve Kardemir en fazla alınan hisse senetleri oldu. 2020 yılında 201 milyon dolar ile en fazla alınan hisse senedi Aselsan olurken, Tüpraş 530 milyon dolar ile en fazla satılan hisse oldu.

2020 yılında nette en fazla satılan hisselerde Tüpraş’ı, Turkcell, Akbank, Garanti ve Vakıflar Bankası takip etti. Sadece bu 5 hissede yılın kümülatifinde toplam çıkış 1,7 milyar doları buldu. Yılın tamamındaki 4.,8 milyar dolarlık satışın 927 milyon doları banka hisselerinden geldi.

Aralık'ta yabancıların en çok tercih ettiği hisseler

Borsa İstanbul'un Aralık ayına ilişkin yabancı takas verilerine göre yabancı yatırımcılar Aralık ayında 27,2 milyar dolarlık alım yaparken, 26,6 milyar dolarlık satım ile nette 608 milyon dolarlık alım gerçekleştirdi. Böylelikle yılın son iki ayında nette toplam 1,6 milyar dolarlık alış gerçekleştirildi.

Aralık ayı hisse bazlı dikkate alındığında ise; nette en fazla alınan hisse senetleri Garanti, Tüpraş, Akbank ve Türk Hava Yolları olurken, en fazla satılanlar ise sırasıyla Selçuk Ecza Deposu, Arçelik ve Şekerbank şeklinde gerçekleşti.

Yasal Uyarı Notu: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Kategoriler Borsa
Yorumlar