Borsada kayıplar artıyor

Yabancı takasının tarihi dip seviyelerde seyrettiği Borsa İstanbul'da satışlar hızlandı. BIST 100 endeksi Avrupa endekslerine kıyasla negatif ayrışma sergiledi.

Abone ol
Abone ol Haberi dinle

Avrupa'da endeksler güvercin Fed'in desteklediği risk algısıyla pozitif bir görünüm sunarken, yabancı takasının gerilediği BIST 100 'de negatif ayrışma izleniyor.

Güne 0,24 düşüşle başlayan BIST 100 endeksinde seansın öğleden sonra olan bölümünde düşüş yüzde 2'yi aştı. Bankacılık ve sanayi endekslerinde günlük kayıp da yüzde 1'in üzerinde gerçekleşti. Endekse puan bazlı en çok aşağı yönlü baskı Ford Otosan, Enerjisa ve Şişecam gibi sanayi şirketlerinden geldi.

Piyasa aktörleri düşüşte yabancı kurumlardan gelen satışların etkili olduğuna dikkat çekti.

Yabancı takası gerilemeye devam ediyor
Borsada son günlerde düşük işlem hacmi dikkat çekerken, yabancı takasındaki düşüş ivmesinin de devam ettiği görülüyordu. Borsada yabancı takası payı yüzde 42,5 seviyelerine kadar geriledi. Yabancıların son günlerinde hızlı çıkış yaptığı Mart ayında borsada net satış 1 milyar doları aştı.

Borsa İstanbul verilerine göre pay Piyasasında Mart ayında yabancı yatırımcılar 1 milyar 226,8 milyon dolar net satım yaptılar.

Buna göre, yabancılar 27,7 milyar dolar tutarında alım yaparken, 28,9 milyar dolar tutarında satım gerçekleştirdi. Yabancıların toplam işlem hacmi 56,6 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Yılın ilk 3 aylık döneminde yabancıların alım işlemleri 92,2 milyar dolar, satım işlemleri 94,1 milyar dolar olurken, net satım miktarı 1,9 milyar dolar oldu.

Kaynak: BloombergHT

Yasal Uyarı Notu: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Konular Borsa
Yorumlar