Borsada yabancı payı, 16 yıl sonra %50’nin altında!

Borsa İstanbul'da artan yerli ilgisi ve azalan yabancı yatırımlar sonucunda 16 yıl sonra ilk kez yabancı payı yüzde 50'nin altına düştü. 21 Ocak’ta 123 bin puan seviyeleriyle rekor kırdıktan sonra salgının etkisiyle gerileyen ve 23 Mart’ta 84 bin seviyelerini gören BIST 100 endeksi dün 119 bin seviyelerinden kapandı.

Abone ol
Abone ol

Borsa İstanbul’da yerli yatırımcının ağırlığı giderek artarken yabancı yatırımcının da çıkışı sürüyor. Borsa İstanbul’da yabancıların payı yüzde 49,82 ile 18 Mayıs 2004 tarihindeki seviyeye döndü. Yerli yatırımcı da yüzde 50,17 pay ile borsanın yeni hakimi oldu. Önceki gün Borsa İstanbul’da 47.4 milyar liralık işlem hacmi ve 11.6 milyarlık işlem miktarı ile kırılan rekor ise yerli yatırımcıyla geldi. Borsa İstanbul da 120 bin seviyesini geçerek 21 Ocak’ta gördüğü tarihi en yüksek seviyelerine yaklaştı. Bu arada Borsa İstanbul endekslerinden iki sıfır atılması da 27 Temmuz’da gerçekleşecek.

Yabancı yatırımcının Türkiye sermaye piyasalarından çıkışı sürüyor. Yılın ilk 5 ayında Hazine tahvillerinde 40 milyar liralık satış yapan yabancının iç borç stokundaki payı mayıs sonu itibariyle yüzde 4,3 ile şimdiye kadarki en düşük düzeyine inmişti. Borsa İstanbul’da da aynı döngü gerçekleşiyor. İlk 5 ayda 4.2 milyar dolarlık satış yapan yabancı yatırımcı haziran ayında sadece 78.6 milyon dolarlık alım yapmışlardı. Temmuz ayında da yabancının satış grafiği devam etti ve artık yabancı yatırımcının payı yüzde 50’nin altına indi. 23 Ocak’ta ise yabancının borsadaki payı yüzde 65,79 seviyesindeydi. Yabancının payının en yüksek olduğu tarih ise Kasım 2007’deki yüzde 72,3 seviyesiydi.

Yerli ve yabancı yatırımcının takaslarındaki hisselerin piyasa değerini gösteren takas değerlerinde de yerli yatırımcı öne çıkıyor. Borsa İstanbul verilerine göre yabancı yatırımcının takas değeri 267 milyar 359 milyon lira olurken yerli yatırımcının takas değeri ise 269 milyar 226 milyon liraya yükseldi.

Borsada yıllardır alışılagelen yabancının yüzde 60 seviyesinde payı olur ve işlem hacminde ise yerli yatırımcı öne çıkardı. Bu durumu analistler yerlinin kısa vadeli günlük, haftalık alım satım yapması olarak yorumlarken yabancı yatırımcının ise daha uzun vadeli baktığını belirtiyordu. Şu anda analistlere göre hala daha yerli yatırımcı kısa vadeli hareket etmeyi sürdürüyor.

Ve elbette yerli yatırımcı Borsa İstanbul’a gelmeye devam ediyor. Haziranda yavaşlasa da 51 bin 496 yeni yatırımcı borsaya girdi. Türkiye İstatistik Kurumu verileri de haziran ayında en yüksek reel getiriyi Borsa İstanbul BIST 100 endeksinin verdiğini gösteriyor. TÜİK’in, Finansal Yatırım Araçlarının Reel Getiri Oranlarını bültenine göre en yüksek aylık reel getiri, yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE) ile indirgendiğinde yüzde 9,90, tüketici fiyat endeksi (TÜFE) ile indirgendiğinde ise yüzde 9,42 oranlarıyla BIST 100 endeksinde gerçekleşti.

Kaynak: Dünya / Şebnem Turhan

Yasal Uyarı Notu: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Yorumlar