Bu dönemde hangi hisseler öne çıkıyor?

İş Yatırım, yüksek oynaklık ve global risklerin hisse seçiminde önemli bir rol aldığını belirterek Türk borsalarında öne çıkan hisselerle ilgili kısa bir rapor hazırladı.

Abone ol
Abone ol Haberi dinle

İş Yatırım'ın hazırladığı raporda yer alan detaylar şöyle:

Yüksek oynaklık ve global riskler hisse seçiminin önemini artırıyor

Zayıf TL , yüksek enflasyon, global enerji fiyatlarında artış ve tedarik sıkıntıları yakın vadede ana yatırım temalarımız.

Pandemi sonrası toparlanma beklentisi ile model portföyümüze dahil ettiğimiz Tav Havalimanları (TAVHL.IS), havacılık sektöründe en çok tercih ettiğimiz hisse olmaya devam ediyor.

Sisecam (SISE.IS) ve Vestel Beyaz’ı (VESBE.IS) gelirlerinin önemli bir kısmının döviz
bazlı olması ve halen cazip değerlemeleri sebebiyle portföyde tutmaya devam ediyoruz. Benzer sebepler ile Kardemir’i de (KRDMD.IS) listemize ekledik.

Yüksek enflasyon temamızla uyumlu olan BIMAS (BIMAS.IS) benzer şirket çarpanlarına ve tarihsel ortalama çarpanlarına göre halen iskontolu işlem görüyor. Son dönemde fazlasıyla cezalandırıldığını düşündüğümüz Logo Yazılım (LOGO.IS) hisseleri için güçlü yıl sonu beklentilerimizde bir değişiklik yok.

Bankaları (Garanti Bankası (GARAN.IS) ve Akbank (AKBNK.IS)) bozulan makro dengeleri büyük ölçüde fiyatlamış olmaları sebebiyle portföyümüzde tutmaya devam ediyoruz.

Marjların üçüncü çeyrekten itibaren toparlanmaya başlaması, faiz indirimlerinin marjları daha da olumlu etkilemeye başlaması ve aktif kalite gelişiminin beklentilerin ötesinde olumlu gidişatı nedeniyle karşılık giderlerinin geçtiğimiz iki yıla göre çok düşük düzeyde seyretmesi banka karlılıklarını çok olumlu etkiliyor. Temel beklentilerinde bir bozulma görmediğimiz ve diğer sigorta şirketlerinden karlılık anlamında olumlu ayrışan Türkiye Sigorta (TURSG.IS) ‘yı portföyde tutmaya devam ediyoruz. Öte yandan, döviz ağırlıklı gelirleri ve büyüyen taahhüt işleri ile birlikte yüksek artış potansiyeli sunan Enka’yı (ENKA.IS) listemizde tutmaya devam ediyoruz.

Yasal Uyarı Notu: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Yorumlar