Coronavirüs’de ölümler artarken, Asya kazançlarını geri veriyor...

A1 Capital tarafından günlük olarak hazırlanan raporda; Coronavirüsüne dair tedavilerin iyimser sonuç vermesiyle ilgili haber akışları risk iştahının artmasını desteklerken, bu sabah gelen haberler olumsuz tablonun artarak devam ettiğini gösteriyor denildi.

Abone ol
Abone ol

A1 Capital tarafından hazırlanan piyasa yorumunda şu detaylara yer verildi:

Coronavirüsüne dair tedavilerin iyimser sonuç vermesiyle ilgili haber akışları risk iştahının artmasını desteklerken, bu sabah gelen haberler olumsuz tablonun artarak devam ettiğini gösteriyor. Bu sabah Asya piyasalarında yaşanan satışların yanı sıra Vadeliler tarafında da hafif zayıf bir tablo an itibariyle izleniyor. Veri gündeminde ise bugün ABD’den gelecek tarım dışı istihdam datası önemle izleniyor. Öğleden sonra gelecek veri için 160K düzeyinde bir artış beklenirken, kazançlar tarafındaki tablo doların ve piyasaların seyri açısından yakından izlenecek. Emtia tarafında ise ons altın yeniden 1570$ üzerine çıkma çabasında ve haberlere bağlı artan endişeli tabloda bu hareketi destekliyor.

Yurtiçi piyasalarda ise İdlib gündemi sürüyor. Bu konuda Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İ.Kalın bölgede yeni bir döneme girilmiş şeklinde açıklama bulunurken detaylı bir paylaşım henüz yok. Jeopolitik riskler devam ediyor fakat piyasaları tetikleyen ana gelişme global piyasalardaki endişeli tablo olmayı sürdürüyor. Bugün Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak’ın iki ayrı şehirde iş dünyasıyla bir araya gelmesi bekleniyor. Buradan gelecek açıklamalar yakından izlenecek. Endeks cephesinde ise dün güne güçlü şekilde başlangıç izlenirken kapanış %0.03 aşağıda 122.283 puandan gerçekleşti. Bilanço sezonu sürmekte ve hisse bazlı fiyatlamalar ön planda oluyor. Yukarıda kalıcı görünüm adına 123.500 üzerindeki seyir önemli olabilir. Kurda ise 5.95-5.9890 bandı sürüyor. Risk primimdeki düşüş kurun yatay seyrini şimdilik destekler nitelikte fakat bulunduğu bölge itibariyle TL kırılgan bir duruşa işaret ediyor.

Manşette Öne Çıkanlar

·         Trump ve Xi telefonda görüştü. İletişim ve işbirliğini devam ettirme konusunda anlaşan iki lider, ABD-Çin faz 1 ticaret anlaşmasının uygulanmasına bağlılıklarını teyit etti.

·         Toyota Motor, Çin'de bulunan tüm fabrikalarını 16 Şubat tarihine kadar kapalı tutacağını duyurdu.

·         Arap Yarımadası El Kaide'sinin lideri olan Kasım al-Raymi'nin, ABD Başkanı Donald Trump'ın emri ile Yemen'de öldürüldüğü açıklandı.

·         Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak, bugün Kahramanmaraş'ta saat 10.30'da ve Osmaniye'de saat 16.00'da iş dünyası ile bir araya gelecek.

·         Birleşmiş Milletler, Libya konulu siyasi müzakereler 26 Şubat'ta Cenevre'de başlayacak.

·         TBMM’ye Bankacılık Kanunu’nda değişiklik içerek teklif sunuldu.

·         Borsa İstanbul’da bugün yatay açılış yapması bekleniyor.

ŞİRKET HABERLERİ

· AGHOL – Şirket Kurumsal Yönetim ve Yatırımcı İlişkileri Koordinatörü ve Kurumsal Yönetim Komitesi Üyesi olarak görev yapan İrem Çalışkan Dursun, 31 Ocak 2020 itibarıyla görevinden ayrılmıştır. Boşalan Kurumsal Yönetim Komitesi üyeliğine ise Şirket Yatırımcı İlişkileri Müdürü Burak Berki atanmıştır.

· AGYO – Şirketin portföyünde yeralan gayrimenkullerin işletme ve yönetim faaliyetini yapmak amacıyla kurulacak olan Atakule İşletme ve Yönetim Ltd.Şti ünvanlı şirkete 100.000 TL sermaye payı ile tek kurucu ortak olarak katılmasına karar verilmiştir.

· ALKA – Alacak davası ile ilgili güncelleme KAP'ta paylaşılmıştır

· ATSYH – Şirket Yönetim Kurulu'nun 11.11.2019 tarihli kararı çerçevesinde  şirket Atlantis Yatırım Holding A.Ş.'nin %100 hakim ortağı olduğu Or-Na Tarım Ürünleri  Sanayi ve Ticaret A.Ş. ile Van Et Gıda İç ve Dış Ticaret A.Ş.arasında imzalanan  ve  12.11.2019 tarihinde Kamuoyunu Aydınlatma Platformunda (KAP) Özel Durum  Açıklaması yapılmış olan Van Et Gıda İç ve Dış Ticaret A.Ş. nin  mülkiyetinde olan Van Gevaş ilçesi  Edremit-Gürpınar adresinde bulunan üretim tesislerinin  Orna Tarım Ürünleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.' ye kiraya verilmesi hususuna  ilişkin sözleşme karşılıklı mutabakata varılarak  fesih ile iptal edilmiştir.

· BIST A.Ş. -ARDYZ – ARD Grup Bilişim Teknolojileri A.Ş., ARDYZ.E işlem koduyla 06/02/2020 tarihinden itibaren Ana Pazar Grup 1'de işlem görmeye başlayacaktır (Baz Fiyat: 5,30 TL, Maksimum Emir Değeri: 500.000 TL).

· GLYHO – Şirketin bağlı ortaklığı Naturelgaz Sanayi ve Ticaret A.Ş.?nin Socar Turkey Lng Satış A.Ş.yi devralmak üzere Hisse Satın Alım Sözleşmesi imzalaması ile ilgili KAP'ta yer alan detaylı paylaşım

· GUBRF – Şirket ile Pasco Investment Holding Co. arasında Nbulkgas Deniz İşletmeciliği Ltd. Şti. paylarının devri konusunda anlaşma sağlanmış olup, hisse devir sözleşmesi ve ilgili diğer sözleşmeler imzalanmıştır. Satış işleminin konsolide kar zarar tablosuna önemli bir etkisinin bulunmaması beklenmektedir.

· GYHOL – Meeapps Yazılım ve İnternet Teknolojileri A.Ş.'nin sermayesinin mevcut 20.000 emisyon primli paya karşılık nominal bedel tutarı 20.000 TL (Yirmibintürklirası), emisyon prim 80.000 TL (Seksenbintürklirası) toplam 100.000 TL (Yüzbintürklirası) bedel ile Tolga Tanrıverdi' ye devir edilmiştir.

· IDGYO – Pay Devrine İlişkin Yönetim Kurulu Kararı ve SPK Onay Başvurusu ile ilgili KAP'ta yapılan paylaşım

· IEYHO – 15.02.2019 tarihinde yaptığımız özel durum açıklamasında bağlı ortaklık Işıklar Ambalaj Pazarlama A.Ş. paylarının bir kısmına karşılık, blok zincir (blockchain) altyapısı kullanılarak Londra Nex veya Malta borsalarından birinde dağıtık kayıt teknolojisi (distributed ledger technology) kullanılarak menkul kıymet token arzını (security token offering) gerçekleştirmek üzere gerekli iş ve işlemlerin yapılmasına karar verildiği, 02.05.2019 tarihinde yaptığı özel durum açıklamasında Işıklar Ambalaj Pazarlama A.Ş. ile New York/ABD'de mukim Americas Executions, LLC (AMERX) firması arasında menkul kıymet token arzı (security token offering/STO) konusunda danışmanlık/aracılık hizmeti alınmak üzere bir sözleşme imzalandığı duyurulmuştur. AMERX firması ile birlikte yapılan çalışmalar sonrasında menkul kıymet token arzının gerçekleşmesinin pek mümkün olmadığı görüldüğünden, Yönetim Kurulu tarafından bu aşamada menkul kıymet token arzı sürecinin durdurulmasına ve AMERX ile yapılan sözleşmenin sona erdirilmesine karar verilmiştir.

· IEYHO – Işıklar Coin-isikc, kripto para arzı KAP'ta yer alan detaylı paylaşım

· INFO, IYF – Şirket bünyesinde sermaye piyasası faaliyetinde bulunmak üzere; Samsun İrtibat Bürosu açılmasına ve söz konusu irtibat bürosunun faaliyete hazır hale getirilmesine, Bu konuda gerekli izinlerin alınması için Sermaye Piyasası Kurulu'na başvuru yapılmasına oy birliği ile karar verilmiştir.

· KCHOL – Şirketin 01.01.2019 – 31.12. 2019 hesap dönemine ilişkin yıllık finansal tablolarının 13 Şubat 2020 tarihinde kamuya açıklanması planlanmaktadır.

· KERVN – Şirket Yatırımcı İlişkileri Bölümü Yöneticiliği ve Kurumsal Yönetim Komitesi Üyeliği görevlerini yürütmekte olan Ahmet İmir yürütmekte olduğu görevlerinden istifaen ayrılmıştır.

· KERVN – Sermaye Piyasası Kurulu 2020/10 sayı ve 06/02/2020 tarihli bülteninde;  Kurul Kervansaray Yatırım Holding A.Ş.’nin; Antalya Lara ve Antalya Kundu’da bulunan otellerinin kiralanması işlemlerine ilişkin olarak; Kurulun II-23.1 sayılı Önemli Nitelikteki İşlemlere İlişkin Ortak Esaslar ve Ayrılma Hakkı Tebliği’nin 6’ncı maddesinde yer alan önemlilik kriterlerinin sağlanmadığı göz önünde bulundurularak söz konusu işlemlerin önemli nitelikte işlem olarak değerlendirilemeyeceğine karar verdi.

· MEMSA – T Halk Bankası ile şirketler grubu arasındaki protokol kapsamında, 1.050.000 TL tutar ve 30.11.2019 esas vadeli takside istinaden, 70.100 TL tutarında ödeme yapılmıştır. İlgili takside mahsuben yapılan ödemelerin toplam tutarı 258.600 TL, bakiyesi ise 791.400 TL'dir. Bu tutara 30.01.2020 tarihinden ödeme gününe kadar işleyecek faizleri hesaplanarak ilave edilecektir.

· ODAS – Şirketin 05.02.2020 tarihli açıklamasında yer alan Tasarruf Sahiplerine Satış Duyurusu'na istinaden, pay sahiplerinin yeni pay alma (rüçhan) haklarının kullanımından sonra kalan 24.998.629 TL nominal değerli payların Borsa İstanbul AŞ Birincil Piyasa'da satışa sunulmasına yönelik olarak ilgili payların tamamının satışı 06.02.2020 itibarıyla tamamlanmıştır.

· PETKM – Vergi İdaresi tarafından, 2014 yılında PyGas kullanımımıza ilişkin olarak yapılan bir inceleme üzerine 66 milyon TL Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) ve 99 milyon TL vergi ziyaı cezasının Şirkete tebliğ edildiği ilgili açıklama kamuya bildirilmiş,  bu kapsamda söz konusu tebligata ilişkin uzlaşma ve yargı yoluna gitme seçenekleri de dahil tüm yasal hakların kullanılacağı belirtilmişti.  İlgili süreçte PyGas kullanımımızdan kaynaklandığı iddia edilen ÖTV'yle ilgili olarak ortaya çıkan söz konusu ihtilafta taraflar arasında uzlaşma sağlanamadığından yargı yoluna gidilmiştir. Söz konusu ihtilafın tarafımızca kullanılan Pygas'ın ÖTV'siz Gümrük Tarife İstatistik Pozisyonu (GTIP) numarasına sahip olduğunun Bölge İdare Mahkemesi tarafından da onanmış olduğu dikkate alınarak, T.C. Maliye Bakanlığı'nın tebliğ ettiği vergi aslı ve cezasının dava yoluyla finansal açıdan önemli herhangi bir risk yaratmayacak şekilde sonuçlanacağı öngörülmektedir.

· VANGD – Şirket Yönetim Kurulu'nun 11.11.2019 tarihli kararı çerçevesinde 12.11.2019 tarihinde Kamuoyunu Aydınlatma Platformunda (KAP) Özel Durum Açıklaması yapılmış olan, Şirketin mülkiyetinde olan Van Gevaş ilçesi Edremit-Gürpınar adresinde bulunan üretim tesislerinin kiraya verilmesi hususuna ilişkin sözleşme karşı tarafın talebi ve şirketin uygun görmesi ile karşılıklı fesih ile iptal edilmiştir. Geçen süre zarfında oluşan borç ve diğer yükümlülüklerin karşı taraftan tahsil edileceği hususunda mutabık kalınan fesih sözleşmesi taraflarca imzalanmıştır. Bahse konu karşılıklı fesih neticesinde , ‘Önemli Nitelikteki İşlemlere İlişkin Ortak Esaslar Ve Ayrılma Hakkı Tebliği' 5. Maddesinin 1. Fıkrasının b ve c bentleri uyarınca ayrılma hakkı doğuran işlemin ortadan kalkması sebebiyle ‘ayrılma hakkı kullanımına ilişkin süreç' iptal edilmiştir

· YATAS – T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Değerlendirme ve Denetim Komisyonu tarafından yapılan değerlendirme sonucunda "Organize Sanayi Bölgesi,18.Cadde N6 Melikgazi/Kayseri" merkez adresine Ar-Ge Merkezi Belgesi verilmesi uygun görülmüştür.  Böylece Şirketin, 5746 sayılı kanun kapsamında Ar-Ge Merkezlerine sağlanan gelir vergisi, gümrük vergisi, damga vergisi, personel gelir vergisi ve SGK işveren payı teşvik ve muafiyetlerden yararlanmaya hak kazanmıştır.

· YKR, YKYAT – Yönetim Kurulu Üyeleri Ayrılma ve Atama ile ilgili detaylı paylaşım

Yasal Uyarı Notu: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Yorumlar