Doğan Holding 2020 yılında net kârını yüzde 125 artırdı

Doğan Holding’in ana ortaklığa ait dönem kârı 2020 yılında yüzde 125 artarak 1,39 milyar TL’ye yükseldi. Doğan Holding CEO’su Çağlar Göğüş, şirketin 2020’deki tüm  olumsuzluklara rağmen belirsizlikleri dikkatle yönettiğini belirtti.

Abone ol
Abone ol Haberi dinle

Doğan Holding, 2020 yılına ait konsolide finansal verilerini  açıkladı. Doğan Holding 2020 yılında toplam 10 milyar 768 milyon TL  konsolide gelir elde etti. Holding’in 2020 yılında elde ettiği brüt  kâr ise bir önceki yıla göre yüzde 20 artarak 1,29 milyar TL olurken  Faiz, Amortisman ve Vergi Öncesi Kâr (FAVÖK) ise yüzde 32 artarak 679 milyon TL’den 899 milyon TL’ye yükseldi. Tüm dünyada ekonomik büyümeyi baskı  altına alan Covid-19 salgınına rağmen yatırımlarını sürdüren Doğan Holding’in yıllık ana ortaklığa ait dönem kârı ise faaliyet kârları ve  yatırım faaliyetlerinden elde edilen gelirler sayesinde 2020 yılında 2019’a göre yüzde 125 artarak 617 milyon TL’den 1,39 milyar TL’ye yükseldi.
   
Doğan Holding’in Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) gönderdiği  konsolide finansal tablolara göre  2020 yılında konsolide gelirleri 10,77 milyar TL olarak gerçekleşti. Doğan Holding’in brüt kârı 2020  yılında bir önceki yıla göre yüzde 20 artarak 1,29 milyar TL olurken Faiz Amortisman ve Vergi Öncesi Kâr (FAVÖK) ise yüzde 32 artarak 899 milyon TL’ye yükseldi. Doğan Holding’in ana ortaklığa ait dönem kârı ise 2020  yılında 2019’a göre yüzde 125 artarak 617 milyon TL’den 1,39 milyar TL’ye  yükseldi.

Doğan Holding CEO’su Çağlar Göğüş, Doğan Holding’in, 2020’deki tüm  olumsuzluklara rağmen belirsizlikleri dikkatle yönettiğini, dengeli  bir portföye sahip olduğunu ve bilanço açık pozisyonu olmadığı için  yılı pozitif kapatmayı başardığını belirtti. Kârlılıkta 2019 yılına  göre daha iyi seviyelere gelindiğini belirten Göğüş, Holding’in  faaliyet kârlılığının geçen yıla göre yüzde 18,0 artarak, 1 milyar 32  milyon TL’den 1 milyar 217 milyon TL’ye çıkarken, FAVÖK marjının ise yüzde 5,1’den yüzde 8,3’e yükseldiğinin altını çizdi. Göğüş, “Konsolide net  nakdimiz yılsonuna göre yüzde 21,3 artış göstererek 2,4 milyar TL olurken   solo net nakit ise Sesa Ambalaj alımı sonrasında 2,7 milyar TL oldu”  dedi.

Ana ortaklığa ait dönem kârı yüzde 125,2 arttı

Holding’in ana ortaklığa ait konsolide dönem kârının 2020 yılında yüzde 125 arttığını, bunda net nakit pozisyonu, başarılı nakit yönetimi ve DMC hisse satışının etkisi olduğunu vurgulayan Çağlar Göğüş sözlerine  şöyle devam etti: “En çok elektrik üretimi, otomotiv, sanayi ve  ticaret ve internet ve medya alanlarında büyüdük. Pandemi kaynaklı  sıkıntılardan dolayı gayrimenkul sektöründe bazı sıkıntılar yaşanıyor,  bunun dışındaki alanlarda karlılıklarımız iyi seviyelerde gerçekleşti.

Faiz, Amortisman ve Vergi Öncesi Kârımızın (FAVÖK) yüzde 29’u elektrik  üretimi ve ticaretinden, yüzde 24’ü Aytemiz’den, yüzde 17’si  medya-internet-eğlenceden, yüzde 16’sı sanayiden, yüzde 6’sı finansman ve  yatırımdan, yüzde 3’ü otomotivden ve yüzde 5’i gayrimenkul yatırımlarından  geliyor. Kriz yılı olmasına rağmen, bir önceki yıla göre gayrimenkul  sektöründe durma noktasına gelen işler ve akaryakıtta yılın ilk  yarısında yaşanan durgunluğun dışında, 2020’de tüm sektörlerde FAVÖK’te önemli artışlar kaydettik. Zira yeniden yapılanma sürecimizin  sonrasında şirketlerimizde yaptığımız değer yaratma planları ve Doğan Yatırım Stratejisi çalışmalarımız 2020’de meyvelerini vermeye başladı.”

“Pandemiye rağmen iyi performans sergiledik”

Doğan Holding CEO’su Göğüş, dünya ve ülke ekonomisini etkileyen  pandemi sürecinin zorlu koşullarına rağmen 2020 yılı boyunca oldukça  iyi bir performans sergilediklerini belirterek, 2020’nin finansal  sonuçları ile ilgili şu değerlendirmeyi yaptı:

“Aytemiz pandemiye rağmen yılı, kârlı ve makul bir performans ile  tamamladı. Kanal D Romanya, yatırıma ait borçlarını kapadı ve  sürdürülebilir değer yaratma planı çerçevesinde ilk kez temettü  dağıtacak. Doğan Dış Ticaret, hızlı bir dönüşüm gerçekleştiriyor. Ditaş ve Çelik Halat, teknolojik dönüşüme ve kapasite artırmaya dönük  yatırımlarını yapmaya başladı. Hürriyet Emlak teknolojik altyapısını  tamamen yeniledi ve birçok operasyonel metriğini iyileştirmeye  başladı. Doğan Egmont, Doğan Burda etkinliklerini farklı iş alanları  yaratarak artırdı. Dünyanın en önemli dijital müzik oyuncularından Believe International 2020 yılında DMC’ye  ortak oldu. Trend Oto -yeni  adıyla Doğan Trend- otomotiv sektöründe hem yeni işlere imza attı hem  de portföyüne yeni markaları (Kymco, MG, Silence, Wall charge) dahil  etti. 2020 bizim için aynı zamanda bir yatırım yılı oldu. Temmuz  ayında SESA Ambalaj’a yatırım yaptık. Finans alanında derinleşmek  için, 200 milyon TL sermayeli D Yatırım Bankası’nı kurduk. Pandemi  şartlarına rağmen, Taşpınar Rüzgâr Elektrik Santralimizi devreye  aldık. Böylece yenilenebilir enerji alanındaki toplam kurulu gücümüzü 269 MW’a çıkarttık. Hisse performansı açısından çok başarılı bir yıl  geçirdik. BIST 100’ün 2020 yılında yüzde 29’luk artışına karşın bizim  hissemiz yüzde 71 artış gösterdi. Pazar değerimiz 1 milyar USD’yi aştı.”

Kaynak: Dünya

Yorumlar