Dolar/TL, 7,04'ten başladı

Satıcılı hafta açılışının ardından bugün küresel piyasalarda daha iyimser bir hava hakim. Dün 7,05'in üzerini gören dolar/TL kuru bu sabah 7,04 seviyelerinden başlangıç yaptı. Petrol fiyatlarında yükseliş ise devam ediyor.

Abone ol
Abone ol

Küresel piyasalar haftaya sert satışlarla başlamasının ardından bugüne daha olumlu bir havada başlangıç yaptı. Dün satıcılı açılmasının ardından günü artıda kapatan ABD borsalarının vadeli kontratları da bu sabah yüzde 1'in altında artıda işlem görüyor. Asya'da Japonya, Çin ve Güney Kore borsaları bugün de kapalı olacak. Hong Kong gibi açık olan borsalarda alıcılı bir seyir izleniyor.

Dolar 7,04 seviyelerinde

Yurt içi piyasalarda ise bugün önemli bir veri gündemi bulunmazken; Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın dün açıkladığı normalleşme adımlarının piyasaya yansımaları takip edilecek. Öte yandan son haftalarda yoğun ilgi gören Hazine ihaleleri izlenecek. Dün 7,05'in üzerini gören dolar/TL kuru bu sabahki işlemlerde 7,04'ten; Euro/TL ise 7,68 seviyelerinden el değiştiriyor. 

Gözler Hazine ihalelerinde

Hazine tarafından bugün 2 yıl vadeli, sabit kuponlu, 6 ayda bir kupon ödemeli devlet tahvilinin ilk ihracı ve 5 yıl vadeli, TÜFE'ye endeksli 6 ayda bir kupon ödemeli devlet tahvili yeniden ihraç gerçekleştirilecek.

Hazine ve Maliye Bakanlığı dün gerçekleştirdiği tahvil ihalesinde 8 milyar 834 milyon lira borçlanmaya gitmişti.

Petrol fiyatlarında artış devam ediyor

Petrol fiyatlarında yaşanan dün yaşanan yükseliş bugün de sürüyor. Dün 20 doların üzerine tırmanan ABD ham petrolü bu sabah saatlerinde 22 dolara yaklaşmış durumda. 30 dolar yolculuğunu sürdüren brent petrolün varili ise 28 doların üzerinde işlem görüyor. 

Spot altının ons fiyatı ise 1700 dolar civarındaki yatay hareket ediyor. 

Wall Street, teknoloji şirketleri öncülüğünde artıda

ABD borsaları dünü teknoloji şirketlerinin hisselerine gelen alımlarla birlikte günü yükselişle tamamladı. Dow Jones endeksi yüzde 0,1 artışla 23.749,76 puana yükselirken S&P 500 endeksi yüzde 0,4 artarak 2.842,74 puana ve Nasdaq endeksi yüzde 1,2 yükselişle 8.710,71 puana çıktı

Yasal Uyarı Notu: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Yorumlar