Dolar/TL 8,30'un altında

Döviz kurları, haftanın son işlem gününe dünkü kapanış seviyelerden başladı. Dolar/TL 8,30'un altında seyrederken euro/TL 10 lira seviyelerinde değerleniyor.

Abone ol
Abone ol Haberi dinle

TCMB'nin dünkü faiz kararından bir sürpriz çıkmazken döviz piyasaları haftayı başladığı seviyelerden kapatmaya hazırlanıyor. Yurt dışında ise ABD'de haftanın en önemli verisi olan istihdam verileri piyasalar tarafından yakından izlenecek. Veriyle birlikte salgın sonrası ABD ekonomisinde güçlü toparlanma sinyallerinin devam ettiğine dair işaretler aranacak. ABD verisinde istihdamın 1 milyon artması ve işsizliğin yüzde 5,8'e inmesi bekleniyor.

Merkez Bankası'nın faizleri sabit bıraktığı para politikası kararı ve sıkı duruşun süreceği mesajları sonrası yeniden 8,30'un altına gerileyen dolar/TL, haftanın son gününe benzer seviyelerden başladı. Dolar/TL, 8,27-8,28'lerde seyrederken; euro/TL 10 lira seviyelerinde yatay seyirde.

Küresel piyasalarda ABD doları işsizlik verisi öncesi baskı altında

Dolar, güçlü ekonomik toparlanma beklentilerini destekleyebilecek ve hisselere, riskli para birimleri ve emtiaya olan iştahı artırabilecek ABD tarımdışı istihdam verisi öncesinde baskı altında kaldı. Dolar endeksi dün yüzde 0.4 düştükten sonra bu haftanın en düşük seviyesi olan 90.867'de seyretti. Dolar diğer para birimleri karşısında zayıf seyrederken, euro dün yüzde 0.5 artışla 1.2067 dolarda işlem gördü. 

Kategoriler Ekonomi
Yorumlar