Dolar/TL, 8,70'in altında

ABD'den gelen istihdam verileriyle 8,70'in üzerine çıkan dolar/TL, haftanın son işlem gününde piyasalarda işlemlerin artmasıyla düşüşe geçti.

Abone ol
Abone ol Haberi dinle

Yurt içi piyasalarda aylık fiyat gelişmeleri raporunun ardından öğle saatlerinde açıklanacak olan reel efektif kur verileri beklenirken ABD'de bugün açıklanacak tarım dışı istihdam verisi ABD'de ekonominin durumunu göstermesi açısından küresel piyasalar  tarafından da yakından izlenecek.

Verilerin ardından Biden'ın açıklama yapacağı da bildirildi. Öte yandan uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's'in olası Türkiye değerlendirmesi  de bekleniyor.

ABD'den dün gelen özel sektör isthidam verisinin ardından kendisini 8,70 seviyelerinin üzerine atan dolar/TL, bu sabah saatleir itibarıyla 8,71-8,72 bandında güne başladı. Piyasalarda işlemlerin çoğalmasıyla birlikte döviz kurları yönünü aşağıya çevirdi. Dolar/TL 8,70'in altına inerken euro/TL ise 10,53 seviyelerinde.

Küresel piyasalar satışta, altın ve petrol geriledi

Asya borsaları Wall Street'in izleyerek haftanın son gününe düşüşle girdi. ABD ekonomisinde güçlenen toparlanmanın enflasyonu yükselteceği ve ABD Merkez Bankası'nın (Fed) koronavirüs desteklerini tahmin edilenden daha erken azaltmaya başlatacağı beklentileri hisse senedi piyasaları üzerinde baskı oluşturdu. Japonya dışındaki Asya-Pasifik borsalarını izleyen MSCI endeksi yüzde 0.3 geriledi. Japonya'nın Nikkei endeksi yüzde 0.8 düşüş kaydederken, Çin lokomotif hisseler endeksi yüzde 0.1 düşüşle açıldı.

Altın dolardaki yükseliş ve tahvil getirilerinin artmasıyla iki haftadan uzun sürenin en düşük seviyesine gerilemesinin ardından dün gün içerisinde 1,855 doları görmüştü. Sonrasında 1.870 dolar sınırına doğru toparlanan spot altın bu sabah da 1.870 doların üzerinde tutunmaya çalışıyor. 

Hafta başında küresel ekonominin koronavirüs salgınından toparlandığı ve talebin artacağı beklentisiyle yükselen petrol fiyatları bugün Batılı ülkeler dışında aşılama çalışmalarının yavaş ilerlediği endişeleriyle geriledi. Brent ham petrolünün en yakın vadeli varil fiyatı yüzde 0,4 ekside 71 dolar düzeyinde.

Kaynak: Dünya

Kategoriler Ekonomi
Yorumlar