Eczacıbaşı İlaç'ı model portföyüne ekledi

A1 Capital, Aksa Enerji'yi model portföyünden çıkarırken, Eczacıbaşı İlaç'ı model portföyüne ekledi. Söz konusu raporda, Corona Virüs’ün sağlık sektörünü ön plana çıkardığının altı çizildi.

Abone ol
Abone ol

A1 Capital konu ile ilgili raporunda şu değerlendirme yapıldı:

"Corona Virüs özellikle sağlık sektörü hisselerini bu dönemde ön plana çıkardı. Piyasalardaki hızlı düşüş sonrası oldukça iskontolu fiyatlara ulaştığını düşündüğümüz ECILC güçlü nakit yapısı ile de dikkatimizi çekmektedir. Sektörel çeşitlendirme ve güçlü nakit yapısı avantajları sebebiyle ECILC önmümüzdeki dönemde endeks üzeri performans göstermesini beklemekteyiz.

Yılbaşında model portföyümüze dahil ettiğimiz AKSEN'in Corona virüs sonrası dünya konjonktöründeki değişim nedeniyle model portföyümüzden çıkarma kararı aldık.

Değerlendirme:

Tüm piyasalarda Corona Virüs endişesi sonrası yaşanan sert satış  dalgası model sonrası model portföylerde de getirilerin negatife  dönmesine neden oldu. Yıl başından bugüne BİST 100 endeksindeki değer  kaybı %25,5 seviyelerine yaklaşırken, model portföyümüz de yılbaşından  bugüne %20,4 değer kaybetti.

Model portföyümüzün endekse göre görece performansı %6,9 pozitif  yönde gerçekleşti. Bu hafta ekonomik koşullardaki beklentilere paralel olarak Model  portföyümüzde değişiklik yapma kararı aldık. Buna göre AKSEN  hisselerini model portföyümüzden çıkartıp yerine sağlık sektöründen  güçlü nakit yapısına sahip olan ECILC hissesini eklemeye karar verdik.

Piyasalardaki sert satış dalgası sonucu oldukça iskontolu seviyelere  gerileyen ECILC’ı sektörü itibariyle de bu dönemde öne çıkabileceğini  ve endeksin üzerinde getiri getirebileceğini düşünmekteyiz."

 

Yasal Uyarı Notu: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Yorumlar