Ekim'de cari açık beklentiyi aştı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, Ekim ayına ilişkin ödemeler dengesi istatistiklerini açıkladı. Verilere göre Ekim'de cari açık 273 milyon dolar oldu. Ekonomistlerin beklentisi Ekim'de 100 milyon dolarlık açık verilmesi yönündeydi.

Abone ol
Abone ol

Ekim'de portföy yatırımları kaleminde net giriş yaşanırken resmi rezerv varlıkları da yükseldi.
Ödemeler dengesi Ekim'de 273 milyon dolar açık verdi. 12 aylık cari açık rakamı ise 33,8 milyar dolara yükseldi. Böylelikle yıllık cari açık rakamı Kasım 2018'den bu yana en yüksek seviyeye çıktı.

Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin beklentisi Ekim'de ödemeler dengesinin 100 milyon dolar açık vermesi yönündeydi. Eylül döneminde ödemeler dengesi 2,36 milyar dolar açık vermişti. Geçen yılın Ekim ayında ise cari dengede 2,74 milyar dolarlık fazla kaydedilmişti.

TCMB'nin değerlendirmesine göre dış ticaret açığının bir önceki yılın aynı ayına göre 514 milyon dolar artması ve hizmetler dengesi kaynaklı net girişlerin geçen yılın aynı ayına göre 2,9 milyar dolar azalması Ekim ayı ödemeler dengesinde etkili oldu.

Çekirdek cari denge olarak bilinen altın ve enerji hariç cari işlemler hesabında ise Ekim'de 2,9 milyar dolarlık fazla kaydedildi.

Türkiye'de ödemeler dengesi son olarak Kasım 2019'da aylık bazda fazla kaydetmişti. 2020'de pandemi etkisinin en yoğun şekilde hissedildiği Nisan ayında cari açık 5 milyar doların üzerine çıkmıştı.

Ekim'de portföy yatırımlarına net giriş yaşandı

Ekim'de portföy yatırımları kaleminde net giriş yaşanırken resmi rezerv varlıkları da yükseldi. TCMB'nin verilerine göre Ekim'de portföy yatırımlarında 2,9 milyar dolarlık net giriş kaydedildi. Doğrudan yatırımlar tarafından kaynaklanan net girişler ise 27 milyon dolarda kaldı. Resmi rezervlerde 4,18 milyar dolar net artış gözlendi. Net hata noksan kalemi de 1,61 milyar dolar fazla verdi.

Kategoriler Ekonomi
Yorumlar