Enerjisa'dan 300 milyon TL'lik yatırım

Enerjisa tarafından KAP'a yapılan açıklamada bağlı ortaklığı Eşarj'ın hızlı şarj istasyonu destek programına dahil olduğu ve buna bağlı olarak 53 ilde 495 adet hızlı şarj istasyonu (asgari 90 Kw ve her birinde minimum iki şarj soketi olacak şekilde) kurmaya hak kazandığı bildirildi.

Abone ol
Abone ol Haberi dinle

Konuyla ilgili şirketten KAP'a yapılan açıklama şöyle:

"Türkiye Cumhuriyeti Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından Türkiye'de elektrikli araçların şarj altyapısını oluşturmak için başlatılan "Elektrikli Araçlar İçin Hızlı Şarj İstasyonları Destek Programı" başvuru sonuçları açıklanmıştır. İhale koşullarına göre başvuran yatırımcılar arasından en az kamu desteği talep eden (makine ve teçhizat desteği) yatırımcıya program çerçevesinde destek verilecektir. Ülke çapında 46 yatırım bölgesinde 81 ilde 1.572 noktada hızlı şarj istasyonu kurulumuna imkan sağlayacak olan söz konusu yatırımların 15 Nisan 2023 tarihine kadar tamamlanması gerekmektedir.

İhaleye Enerjisa Enerji'nin sermayesinin tamamına sahip olduğu Enerjisa Müşteri Çözümleri A.Ş.'nin %94 oranında pay sahibi olduğu Eşarj Elektrikli Araçlar Şarj Sistemleri A.Ş. (Eşarj) katılmıştır. Eşarj'a yapılan bildirime göre Eşarj 11 yatırım bölgesinde 53 ilde 495 adet hızlı şarj istasyonu (asgari 90 Kw ve her birinde minimum iki şarj soketi olacak şekilde) kurmaya hak kazanmıştır. İhale kapsamındaki istasyonlara Eşarj'ın yaklaşık 300 milyon TL'lik yatırım yapması (makina, teçhizat, altyapı vs) planlanmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile sözleşmenin Ağustos ayı içinde imzalanması beklenmektedir.

Eşarj, 2021 yıl sonu itibarıyla 263 halka açık noktada 494 şarj soketi (170'si hızlı şarj soketi olmak üzere) ile elektrikli araç istasyon ağını yönetmektedir."

ENJSA ENERJISA ENERJI A.S.
Daha fazla detay için tıklayınız
Alış 15
Satış 15.01
Değişim -0.1%
Son Değer 15
En yüksek 15.13
En düşük 14.81
Haftalık Değişim -2.4072%
Aylık Değişim -0.6622%
Yıllık Değişim 25.523%

Yasal Uyarı Notu: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Kategoriler Borsa
Yorumlar