Enflasyona endeksli 2 yeni vadeli hesap başlattı

Türkiye İş Bankası, Türk Lirası yatırımlarının enflasyona karşı korunmasını sağlayacak 2 yeni vadeli hesap ürünü sunuyor. Bu yeni ürünler sayesinde, bireysel yatırımcıların Türk Lirası’nı  yatırımlarında daha fazla tercih etmeleri amaçlanıyor.

Abone ol
Abone ol

Korumalı Vadeli TL Mevduat Hesabı ve Enflasyona Endeksli Vadeli TL Mevduat Hesabı ürünleri ile İş Bankası, müşterilerine birikimlerini enflasyon karşısında koruma ve ilave getiri de sağlama imkanı sunuyor.

Minimum 30 bin TL alt limitli olarak açılabilen bu hesaplar ile  tasarruf sahipleri dilerlerse vadeleri bozulmaksızın hesaplarından  rahatça para çekme imkânına da sahip oluyor. Hesaplar 92 – 370 gün  arası vadelerde açılabiliyor. 366 gün vade ve üzeri açılan hesaplara  enflasyon korumasına ek % 0 stopaj uygulaması (yasal düzenlemeler  çerçevesinde) yapılarak, tasarruf sahiplerine vergi avantajı da  sağlanıyor.

Enflasyon Korumalı Vadeli TL Mevduat Hesabı

92 – 370 gün aralığındaki vadelerde açılabilen bu hesapla, hesap  açılışı sırasında müşterilere "sabit bir ilani faiz oranı" taahhüt  ediliyor. Hesap açılışı sırasında ayrıca, vade sonundaki güncel yıllık

TÜFE değişim oranına ilave edilecek bir prim oranı da belirleniyor.

Vade sonunda, hesap açılışı sırasında belirlenen "ilani faiz oranı"  ile "Yıllık TÜFE Değişim Oranı + prim oranı” karşılaştırılarak daha  yüksek olan oran üzerinden hesaba faiz işletiliyor. Böylelikle  tasarruf sahipleri enflasyondan etkilenmeden yüksek getiri elde etmiş  oluyor.

Enflasyona Endeksli Vadeli TL Mevduat Hesabı

366 – 370 gün aralığında vadelerde açılabilen bu hesap ile faiz  tercih etmeyen müşteriler anaparasının değerini vade sonundaki güncel  yıllık TÜFE değişim oranı kadar korumuş oluyor. Yıllık TÜFE değişim  oranının üzerinde getiri elde etmeyi amaçlayan müşteriler ise bu ürün  ile dilerlerse vade sonundaki güncel yıllık TÜFE değişim oranına,  hesap açılışında belirlenen bir “prim oranı”nın eklenmesini de tercih  ederek enflasyonun üzerinde bir getiri imkanı elde edebiliyor.

İş Bankası, sunmuş olduğu bu ürünler ile müşterilerinin Türk Lirası yatırımlarını hem enflasyona karşı korumuş oluyor hem de yüksek  getiri elde etmelerini sağlıyor.

Yorumlar