'Erdoğan'ın 'Merkez' kararı sonrası risk arttı'

Fitch Ratins'in ülke kredi notları direktörü Douglas Winslow, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın TCMB Başkanı Ağbal'ı 5 aydan kısa bir sürede görevden almaya karar vermesinin, Erdoğan'ın yüksek faizin enflasyona yol açığı görüşü çerçevesinde oluşturduğu ortodoks olmayan görüşünü sağlamlaştırdığını bildirdi.

Abone ol
Abone ol

Naci Ağbal'ın Merkez Bankası başkanı görevinden alınması kararının önümüzdeki aylarda daha gevşek ve daha az ortodoks para politikası izlenmesi riskini artırdığını belirten Winslow, "Alınan kararın en net etkisi Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yüksek faiz oranlarına karşı olan görüşlerini güçlendirmesi oldu. Ağbal'ın Cumhurbaşkanı Erdoğan ile önceki ilişkisi nedeniyle böyle erken bir görevden alam adımı beklemiyorduk" diye konuştu.

Winslow, Türk Lirası'ndaki değer kaybı dikkate alındığında ithalatı azaltmak için tarifeler ve başka tedbirler kullanılmasını beklediğini belirtirken, Londra'da gecelik lira swap piyasasında faizin geçen hafta bir ara yüzde 1400'ü görmesinin yatırımcılar için artan maliyetleri ve belirsizliği gösterdiğini de vurguladı.

Kategoriler Ekonomi
Yorumlar