Fed'in iki üyesi enflasyon konusunda iyimser

Chicago Fed Başkanı Austan Goolsbee ve Boston Fed Başkanı Susan Collins, ABD’nin enflasyon görünümü hakkında görüşlerini paylaştı.

Abone ol
Abone ol Haberi dinle

Chicago Fed Başkanı Austan Goolsbee, ABD Merkez Bankasının nihai enflasyon hedefi olan %2’ye ulaşma konusunda ne gerekiyorsa yapmaya hazır olduğunu söylerken konut fiyatlarına dikkat çekti ve fiyatlardaki baskının beklendiği gibi azalmaya devam etmesi halinde enflasyonun hedef bölgeye doğru devam edeceğine inandığını dile getirdi.

Bu yaklaşıma göre Goolsbee, enflasyonunun hedefine doğru devam edip etmediğini anlamanın en önemli kriterinin konut fiyatları enflasyonu olduğunu iddia etti. Konut fiyatlarının beklenen seviyelere çekilmesi durumunda Goolsbee, enflasyonun %2 yolunda olacağını söylerken bu yolu altın yol olarak nitelendirdi.

COLLİNS ENFLASYON KONUSUNDA İYİMSERLİĞİNİ KORUYOR

Boston Fed Başkanı Susan Collins, ABD Fed’in faizleri artırma konusunda sabırlı bir yaklaşım benimseyerek istihdama zarar vermeden enflasyonu düşürebileceğine dair iyimser olduğunu söyledi.

Bunun yanında Collins, faiz artışının devam etme olasılığının masada kalmaya devam ettiğini hatırlatarak, mevcut durumda sabırlı kalarak işsizlikte önemli bir artış olmadan %2 hedefine ulaşılabileceği üzerinde durdu. 

Boston Fed Başkanı, enflasyonun gevşemeye başladığına dair kanıtların arttığını, ancak koşulların bozulması durumunda faiz aracının yeniden devreye alınabileceği konusunda uyardı. Collins, açıklamasında “Makul bir süre içinde %2 enflasyona geri dönmek için sabırlı ve kararlı olmanız gerekiyor ve ben olsam ilave sıkılaştırmayı masadan kaldırmazdım.” ifadelerini kullandı.

Yasal Uyarı Notu: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Yorumlar