Fonların gözdesi 10 Borsa İstanbul hissesi

Hisse senedi fonlarının tercihleri özellikle orta ve uzun vade bakan yatırımcılar için önemli. Tefas’ta işlem göre 50 hisse senedi yoğun fonun ekim ayına ait dağılımlarını incelendiğinde yatırım yaptığı ve portföyünde en yüksek paya sahip ilk 10 hisse netleşti.

Abone ol
Abone ol Haberi dinle

Borsa İstanbul tarafında hem genel risk iştahı olarak hem de hisse senedi tercihlerinde jeopolitik risklerin etkilerini izliyoruz. Özellikle havacılık hisselerinin tercih edilme oranının geçtiğimiz aylara oranla azaldığını söylemek mümkün. Diğer tarafta Aselsan’ın fon portföylerinde daha çok tercih edildiğini görüyoruz.

Yeni ayda hisse senedi tercihlerinde öne çıkan bir diğer başlığın da bilanço beklentileri olduğunu belirtelim. Özellikle güçlü bilanço beklentisi olan sektörlerde yoğunlaşmayı fon portföyleri üzerinden analiz edebiliyoruz. Burada bankacılık, banka dışı finans (sigorta, aracı kurum) ve perakendenin öne çıktığını söyleyebiliriz. Hisse bazında incelemeyi detaylandıralım.

Her ay olduğu gibi Tefas’ta işlem göre 50 hisse senedi yoğun fonun ay başında açıklanan önceki sonuna ait dağılımlarını inceleyerek, yatırım yaptığı ve portföyünde en yüksek paya sahip ilk 10 hisseyi analiz ettim. Tabi bunu yaparken bir önemli noktayı belirtmekte fayda var; sırf bu raporlardan yola çıkarak yatırım kararı oluşturmak doğru değil çünkü rapor bir önceki ayın son gününe ait ve güncel hisse dağılımı günlük olarak değişebiliyor.

Yani raporda görünen hisse senetleri ay sonuna kadar aynı oranda fon portföyünde taşınıyor diye bir durum olmayabilir, ancak genel eğilim ve portföy yöneticilerinin tercihleri anlamında bir değerlendirme sunabileceğini söyleyebiliriz.

Rakamsal ifade edersek, 50 fonun 24 adedinde BİM A.Ş. (BIMAS), 17 adedinde KCHOL (Koç Holding) 16’sında Yapı Kredi Bankası (YKBNK) ve Aselsan (ASELS), 15’inde Akbank (AKBNK) ve 14’ünde Turkcell (TCELL) fon portföylerinde en yüksek ağırlığa sahip ilk 10 hisse senedi içinde yer alıyor. Sonrasında İş Bankası (ISCTR), Sabancı Holding (SAHOL), Türk Havayolları (THYAO), Tüpraş (TUPRS), Mavi Giyim (MAVI) ve Ereğli Demir Çelik (EREGL) hisse senetlerini de görmek mümkün.

Kaynak: E. Onur Duygu / Dünya Gazetesi

Yasal Uyarı Notu: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Yorumlar