Garanti Bankası hisse değerlendirmesi: 'AL'dan 'TUT'a çekti

Vakıf Yatırım, Garanti Bankası için hedef fiyatını 13,00 TL'den 13,80 TL'ye yükseltti, tavsiyesini 'Al'dan 'Tut'a indirdi. Raporda, bankanın ortalama özkaynak  karlılığının 2019 yılında bir önceki yıla göre 280 baz puan düşüş ile yüzde 12,3 düzeyine gerilediği belirtildi.

Abone ol
Abone ol

Konu ile ilgili raporda şu değerlendirme  yapıldı:

"Beklentilere paralel net kar

Garanti Bankası, 4Ç19 için beklentimizin %10,7 üzerinde (Y/Y +%15,1, Ç/Ç -%6,2), piyasa beklentisinin ise %4 altında 1,2 mlr TL net  kar açıkladı.

4Ç’de tahminlerimizin üzerinde gelen net faiz gelirleri  ve daha düşük seviyede gerçekleşen net ticari zarar çekirdek gelir  beklentimizde %15,0 yukarı yönlü sapmaya neden olurken, öngörümüzden  daha yüksek gerçekleşen karşılık giderleri ve efektif vergi oranı, net  kardaki büyümeyi sınırladı.

Böylece bankanın ortalama özkaynak  karlılığı 2019 yılında bir önceki yıla göre 280 baz puan düşüş ile %12,3 düzeyine geriledi.

Ayrıca Garanti Bankası’nın 4Ç’de ağırlıklı  olarak TL kredilerde elde ettiği büyüme (+%5,9) sonucunda yıllık kredi  büyümesi %8,9’a ulaştı. Açıklanan sonuçların hisse performansına etkisini nötr olarak değerlendiriyoruz.

Garanti Bankası için 13,0 TL  olan hedef fiyatımızı 13,80 TL’ye, sınırlı yükselme potansiyeli  nedeniyle “AL” olan uzun vadeli önerimizi “TUT” olarak revize  ediyoruz."

Yasal Uyarı Notu: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Yorumlar