Gedik Yatırım, 2 hisseyi model portföyünden çıkardı

Gedik Yatırım, Brisa ve Tofaş'ı model portföyünden çıkardı. Aracı kurum konu ile ilgili raporunda, Brisa, Ford Otosan ve Tofaş için tavsiyesini 'AL'dan 'TUT'a indirdiklerini belirtti.

Abone ol
Abone ol

Gedik Yatırımın raporu şöyle:

"Model Portföy Güncellemesi Brisa ve Tofaş’ı model portföyümüzden çıkartıyoruz: Brisa, model portföye dahil ettiğimiz 2 Ekim 2020 tarihinden bugüne nominal olarak %53 ve BİST-100’e rölatif %24 getiri sağlarken, Tofaş model portföye dahil ettiğimiz 25 Eylül 2020 tarihinden bugüne nominal olarak %38 ve BİST100’e rölatif %10 getiri sağlamıştır.

Her iki şirketi model portföyden çıkartmamız ve kar realize etmemizin sebebi bu şirketlerdeki getiri/risk oranının azalması ve yılın büyük kısmını oldukça güçlü geçiren otomotiv pazarındaki normalleşme olasılığıdır. Bu kapsamda Brisa, Ford Otosan, ve Tofaş hisse senetleri için tavsiyemizi ‘Al’dan ‘Tut’ seviyesine değiştiriyoruz.

Türkiye Otomotiv pazarı görüşümüz: Türkiye’de otomotiv iç pazarı, 2020 yılının ilk 11 ayında %72 büyüyerek pandeminin hüküm sürdüğü bir dönemde global olarak en yüksek performanslardan birisini sergilemiştir.

Buna karşın Ağustos 2020 sonunda devreye sokulan ÖTV artışlarının, faizlerdeki yükseliş trendinin ve yüksek seviyelerde bulunan döviz kurlarının 2021 yılında sektörü ve sektör hisselerinin performansını baskı altına alabilme potansiyeli bulunmaktadır. Aynı zamanda, KOVİD-19’un mutasyona uğramış olması ve Avrupa’da hız kazanan yeni kısıtlamalar ve kapanmalar da sektörün ihracat gelirleri üzerinde olumsuz etki yapabilecektir.

Bu sebeplerle, hali hazırda yüksek performans göstermiş ve hedef değerlerimize göre sınırlı getiri potansiyelleri kalmış sektör hisseleriyle ilgili 2021 yılının ilk çeyreğinde temkinli olunmasının yerinde olacağı kanaatindeyiz. "

Model Portföy:
AKBNK,KCHOL,LOGO,MGROS,SOKM,TTKOM,TCELL,YKBNK

Yasal Uyarı Notu: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Yorumlar