Global Yatırım Holding, bedelli sermaye artırımına gidiyor

Global Yatırım Holding (GYH), borçları azaltma stratejisine  devam ediyor. Bedelli sermaye artırımına gitme kararı alan GYH, bu  yolla daha istikrarlı bir sermaye yapısına kavuşacak.

Abone ol
Abone ol Haberi dinle

Borçluluğu azaltma stratejisi kapsamında Global Liman İşletmeleri'nin (GLİ) 250 milyon dolar tutarındaki Kasım 2021 vadeli Eurobond  refinansmanı için Artırma Süreci (Dutch Auction) de tamamlandı.

Süreç  sonunda, 49,7 milyon dolar nominal bedelli Eurobond'u geri alarak  iptal eden GLİ, Eurobond bakiyesinin vadesinden önce itfa edilmesi  amacıyla ekstra likidite sağlamaya yönelik görüşmelerde de son aşamaya  geldiğini duyurdu.

Öte yandan Naturelgaz halka arzında, GYH'ye ait olan payların  satışından elde edilen 127.627.581 TL'lik brüt gelir de borçluluğu  azaltma stratejisi kapsamında değerlendirildi.

GYH tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformu'na (KAP) yapılan  açıklamada, 22 Nisan tarihli yönetim kurulunda "Şirket Esas Sözleşmesi'nin "Sermaye ve Payların Türü" başlıklı 6. ve "Sermayenin Artırılması" başlıklı 8. maddesinde verilmiş bulunan yetkiye  istinaden, Şirket'in 650.000.000 TL kayıtlı sermaye tavanı içerisinde 325.888.409,93 TL olan çıkarılmış sermayesinin 324.111.590,07  artırılarak tamamı nakden karşılanmak üzere 650.000.000 TL'ye  artırılması" kararı alındığına yer verildi.

Daha istikrarlı sermaye yapısına kavuşacak

KAP'a yapılan açıklamada bedelli sermaye artırımına ilişkin Global Menkul Değerler AŞ'nin yetkilendirildiği duyurulurken, Çıkarılmış  sermayenin 650.000.000TL'ye artırılması için gerekli izin için Sermaye Piyasası Kurulu'na başvuru yapılmasının kararlaştırıldığı açıklandı.

Kısa ve uzun vadeli borç yükümlülüklerini azaltmak için etkili adımlar  atan GYH, sermaye artırımı ile likidite pozisyonunu güçlendirecek. Şirket bedelli sermaye artırımı ile daha istikrarlı bir sermaye  yapısına kavuşacak.

Kaynak: Foreks

Yasal Uyarı Notu: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Yorumlar