'Halka arzda geri alım teşviki veriyoruz'

2020 yılının son çeyreğinde artan halka arzlar 2021'de de devam ediyor. Bu yılın ilk halka arzı ise Işık Plastik'in olacak. Arz sonrası halka açıklık oranının yüzde 21,8 olacağının altını çizen Işık Plastik Genel Müdürü Abdullah Çeker, ek olarak şirketlerine güvendikleri için kısa süreli piyasadaki olası dalgalanmalara karşı yatırımcıları koruyabilmek adına bu halka arzda geri alım teşviki vermeye de karar verdiklerini dile getirdi.

Abone ol
Abone ol

Borsa İstanbul’da geçen yılın son çeyreğinde hızlanan halka arzlar yeni yılın ilk ayında da devam ediyor. Işık Plastik’in halka arz süreci yarın başlıyor. 21 - 22 Ocak’ta talep toplayacak Işık Plastik paylarının birincil halka arzı, Garanti BBVA Yatırım’ın liderliğinde Borsa İstanbul Birincil Piyasada 10:30-13:00 saatleri arasında “Sabit Fiyatla Talep Toplama ve Satış” yöntemi ile yapılacak. Halka arzda talep toplama fiyatı 16.10 TL olarak belirlendi.

Işık Plastik Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Genel Müdürü Abdullah Çeker Işık Plastik’in çıkarılmış sermayesinin 43 milyon 741 bin TL’den 51 milyon 802 bin 638 TL’ye çıkarılması nedeniyle artırılacak 8 milyon 61 bin 638 TL nominal değerli paylar ve mevcut ortaklarından Mehmet Çeker’in sahip olduğu 3 milyon 224 bin 655 TL nominal değerli paylar olmak üzere toplam 11 milyon 286.293 TL nominal değerli payın halka arz edileceğini söyledi. Çeker, arz sonrası Şirketlerinin halka açıklık oranı yüzde 21,8 seviyesinde olacağını kaydetti.

Çeker, ek olarak şirketlerine güvendikleri için kısa süreli piyasadaki olası dalgalanmalara karşı yatırımcıları koruyabilmek adına bu halka arzda geri alım teşviki vermeye de karar verdiklerini dile getirerek “Bu kapsamda halka arza katılanlar 22 işlem günü boyunca Işık Plastik paylarını ellerinde tutmaları durumunda sahip oldukları payların en az yüzde 50’sini geri satabilecek” dedi. Halka arzda olabildiğince geniş bir yatırımcı kitlesine hitap etmek istediklerini vurgulayan Çeker, “Bu kapsamda halka arzı borsada satış yöntemiyle yaparak oransal yerine eşit dağıtım yapmaya karar verdik ve dolayısıyla kurumsal yatırımcılar için özel bir tahsisat yapmadık. Hedefleri net ve büyüme potansiyeli yüksek bir kurumuz. Yurt içi bireysel yatırımcılarımızın da son dönemde borsaya büyük bir talebi var. Biz de hedeflerimize halkımızı ortak ederek, onların da desteğini alarak daha sağlam adımlarla ilerlemek istiyoruz” diye konuştu.

Işık Plastik olarak halihazırda 60’a yakın ülkeye ürün ihracatı yaptıklarını söyleyen Çeker, şunları söyledi: “Son açıklanan bağımsız denetim raporumuzda da belirtildiği üzere 30 Eylül 2020 itibarıyla ihracatımızın toplam satışlarımız içindeki payı yüzde 78’dir. Yurt dışında özellikle ABD’ye yapılan satışlarımız son dönemde önemli derecede arttı, 2017 yılında 1,9 milyon TL olan satışlar 2020’nin ilk 9 ayında 70 milyon TL’ye yaklaştı. Işık Plastik olarak 30 Eylül 2019 - 30 Eylül 2020 arasındaki 12 aylık dönemde net satış rakamımız 366 milyon TL’ye, faaliyet kârımız 104 milyon TL’ye ve net kârımız ise 52 milyon TL’ye ulaştı. 30 Eylül 2020 itibarıyla finansal borçlar, toplam aktif büyüklüğümüzün yüzde 34’ünü oluşturuyor. Yine aynı tarih itibarıyla finansal borçlarımızın yüzde 57,6’sı ise döviz cinsindendir.”

Çeker, ihracat gelirlerinin düzenli olarak arttığını, endüstriyel levha ve termoform gıda ambalajını tek çatı altında sunmalarının önemli bir rekabet avantajı kazandırdığını söyleyerek yeni fabrika yatırımları ile mevcut 14.807 m2 kapalı alanımızı 11.871 m2 artırarak tesislerimizin toplam kapalı alanını 26.678 m2’ye çıkaracaklarını vurguladı. Çeker, “Devam eden inşaatın mart sonuna kadar bitirilmesini hedefliyoruz. Halihazırda yaklaşık yüzde 75’i tamamlandı. Üretimin ise Ağustos 2021’de başlamasını planlıyoruz. Bu tesisimizde yurt içi pazarda ithal edilen çizilmez levha ve aynalı levha yatırımlarını yaparak yerli üretimi hayata geçireceğiz. Ayrıca halka arz sonrası Işık 1 fabrikasında buğu tutmayan levha kaplama hattı yatırımı yapmayı planlıyoruz. Aynalı, çizilmez ve buğu tutmayan levha kaplama hatları için toplam 13.6 milyon TL yatırım yapılacağını öngörüyoruz.”

Halka arz gelirinin yüzde 25-40’ı borç ödemeye

Işık Plastik Genel Müdürü Abdullah Çeker, halka arz sonrası elde edecekleri geliri ağırlıklı olarak büyümenin finansmanı için kullanmayı planladıklarını dile getirerek şöyle konuştu: “Bu kapsamda gelirin yüzde 35 ila 50’sini işletme sermayesi ihtiyacının karşılanması, yüzde 15 ila 30’unu yatırım harcamaları ve kalan yüzde 25 ila 40’ını ise kredi borçlarının geri ödenmesi için kullanacağız. Halka arz sonrası tamamlanacak yatırımlar ile birlikte katma değeri yüksek ürün üretimimizi artırarak, ürün çeşitliliğimizi genişletmek, üretim yerlerimizi ve kapasitemizi artırmak ve ihracat pazarımızı genişletmek başlıca hedeflerimiz.”

Kaynak: Dünya/Şebnem Turhan

Yasal Uyarı Notu: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Yorumlar