Hissede hareket yaratacak 10 şirket haberi

Ziraat Yatırım tarafından günlük olarak hazırlanan günün önemli şirket haberleri yayımlandı. Borsada işlem gören şirketlerden yer alan haberler arasında günün öne çıkan 10 şirket haberi var.

Abone ol
Abone ol

Aygaz (AYGAZ, Sınırlı Pozitif): Şirket'e ait Bursa Organize Sanayi Bölgesi'ndeki atıl arsa ve üzerindeki taşınmazların 50.050.000 TL bedel ile satışı gerçekleştirilmiş ve satış bedeli nakden tahsil edilmiştir.

Aksa Enerji (AKSEN, Sınırlı Pozitif): Covid-19 (Koronavirüs) etkilerini azaltmaya yönelik önlemler çerçevesinde, çalışanların ve ailelerinin de korunması amacıyla, Şirket Genel Merkezinde 16 Mart 2020 tarihinden itibaren şirketin yasal ve süreli resmi işlemlerinin aksamaması için yeterli personel dönüşümlü olarak işe gelmekte veya uzaktan erişim ile çalıştığı bildirilmiştir. Bununla beraber, santrallerde kesintisiz enerji üretimini sağlamak üzere yeterli personel çalışmalarına devam etmekte olup, şirketin faaliyetleri alınan önlemlerden etkilenmemektedir.

Çemtaş Çelik (CEMTS, Sınırlı Pozitif): Koronavirüs (COVID-19) salgını sebebiyle faaliyetlerde önemli derecede etkileyecek bir aksama oluşmadığı bildirilmiştir. Yurtiçi ve yurtdışı müşterilerinden herhangi bir sipariş iptali olmamıştır. Gerek üretim ve sevkiyat, gerekse tahsilat ve ödemelerimiz planlandığı şekilde devam etmektedir. Faaliyetler normal seyrinde devam etmekte olup herhangi bir ara verme veya durdurma planlanmamaktadır. Uzaktan çalışması gereken personel için gerekli alt yapı çalışması tamamlanmış olup, ofis çalışanların iş durumuna göre dönüşümlü veya uzaktan çalışma hazırlıkları uygulamaya geçirildiği açıklanmıştır.

Ege Endüstri (EGEEN, Sınırlı Negatif): Corona virüs salgını nedeniyle gelinen noktada, Müşteri ve tedarikçilerde ortaya çıkan fabrika duruş ve sipariş iptallerine istinaden, Pınarbaşı ve Serbest Bölge fabrikalarındaki faaliyetlerin 30 Mart'a kadar olan süreçte yavaşlatılmasına, akabinde 30 Mart ile 6 Nisan arasındaki süreçte ise durdurulmasına karar verilmiştir.

Logo Yazılım (LOGO, Nötr): Şirket'in 16 Nisan 2020 Perşembe günü gerçekleştirilecek olan 2019 yılı hesap dönemine ilişkin olağan genel kurul toplantısı COVID-19 (Koronavirüs) salgını nedeniyle, hastalığın Ülkemizde yayılmasının önlenmesine dair alınacak tedbirlere yönelik tavsiyeler çerçevesinde ileri bir tarihte yapılmak üzere iptal edilmesine karar verilmiştir.

MLP Sağlık Hizmetleri (MPARK, Nötr): MLP Sağlık Hizmetleri grup bünyesinde bulunan yatak kapasitesinin %97'sinin Sağlık Bakanlığı tarafından "pandemi hastanesi" olarak sınıflandırıldığını duyurdu. MLP'den KAP'a yapılan açıklamada, bünyesinde enfeksiyon hastalıkları ve klinik mikrobiyoloji, göğüs hastalıkları, iç hastalıkları uzmanı hekimlerden en az ikisinin bulunduğu ve 3.seviye erişkin yoğun bakım yatağı bulunan hastanelerin "Pandemi Hastanesi" olarak tanımlandığı belirtilerek, "Belirlenen kriterler ışığında, grubumuz bünyesinde bulunan yatak kapasitesinin %97'si, bu kriterleri sağlayarak 'Pandemi Hastanesi' olarak sınıflandırılmıştır" denildi. Pandemi hastanesi olarak tanımlanan hastanelerde COVID-19 hastalarının teşhis ve tedavileri yapılabiliyor. Açıklamada, MLP Sağlık Hizmetleri'nin, Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın sağlık kuruluşları da dâhil olmak üzere birçok sektör için açıkladığı Ekonomik İstikrar Kalkanı Genel Tebliği kapsamına alındığı ifade edildi.

Turkcell (TCELL, Nötr): Vadesi 16 Eylül 2020 olan kredinin, sözleşmeye göre bu yıl Haziran ve Eylül aylarında yapılması planlanan toplam 148,4mn EUR ve 166,7mn USD tutarındaki son iki anapara geri ödemesinin 23 Mart 2020 tarihinde tek seferde yapılarak, erken kapatılmasına karar verilmişti. Söz konusu kredinin geri ödemesi 23 Mart 2020 tarihinde gerçekleştirilmiş; kredi kapatılmıştır. Ayrıca, %100 bağlı ortaklığı Lifecell Ventures Coöperatief U.A.'nın sermayesi 12mn EUR artırılmış olup, sermaye artırımına ait yeni pay alma hakkının tamamı ödenmiştir.

Tümosan (TMSN, Sınırlı Negatif): Tüm dünyayı etkisi altına alan Coronavirüs etkilerini azaltmaya yönelik alınan önlemler çerçevesinde, Konya Fabrikasında yapılan üretime 25.03.2020-30.03.2020 tarihleri arasında ara verilmesi kararlaştırılmıştır. Fabrika 31.03.2020 tarihinde aksi bir karar ve/veya zorlayıcı bir neden yoksa normal çalışma disiplinine geri dönecektir. İzin süresinin uzaması halinde KAP'da tüm yatırımcılara duyuru yapılacaktır.

Vakıfbank (VAKBN, Nötr): Bağlı Ortaklığı VakıfBank International AG sermayesindeki Türkiye Vakıflar Bankası T.A.O. Memur ve Hizmetlileri Emekli ve Sağlık Yardım Sandığı Vakfı (ESV) paylarının Banka tarafından satın alınması hakkındaki açıklama doğrultusunda, Bağlı Ortaklığı VakıfBank International AG sermayesinde ESV'nin sahibi olduğu % 10 oranındaki payların satın alınmasına ilişkin olarak Banka tarafından ilgili sandığa teklifte bulunulmuştur. Söz konusu teklifin kabul edilmesi sonucunda, Şirket sermayesinde ESV'nin sahibi olduğu %10 oranındaki 6.600.000 adet payın tamamı 24.03.2020 tarihi itibarıyla Banka tarafından satın alınmış, Banka VakıfBank International AG sermayesinde %100 oranında tek pay sahibi olmuştur.

Yataş Yatak ve Yorgan (YATAS, Sınırlı Negatif): Covid 19 Korona Virüs nedeniyle şirket bünyesinde faaliyet gösteren perakende satış mağazalarının faaliyetlerine 24.03.2020 tarihinden itibaren geçici süreliğine ara verilmiştir.
 

Yasal Uyarı Notu: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Yorumlar