Hissede hareket yaratacak 7 şirket haberi

Ziraat Yatırım tarafından günlük olarak hazırlanan günün önemli şirket haberleri yayımlandı. Borsada işlem gören şirketlerden yer alan haberler arasında günün öne çıkan 7 şirket haberi var.

Abone ol
Abone ol

Ziraat Yatırım tarafından günlük olarak hazırlanan günün önemli şirket haberleri yayımlandı. Borsada işlem gören şirketlerden yer alan haberler arasında günün öne çıkan 7 şirket haberi var.

Aygaz (AYGAZ, Nötr): Şirketin üyesi olduğu Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) ile Türk Metal Sendikası arasında yürütülmekte olan Toplu İş Sözleşmesi müzakere sürecinde, Türk Metal Sendikası tarafından tüp imalatı yapan Gebze İşletmesi için, grev uygulama tarihi daha sonra belirlenmek üzere Grev Kararı alındığı Türk Metal Sendikası tarafından Şirketimize bildirilmiştir. Toplu İş Sözleşmesi imzalanması amacıyla görüşmeler halen devam etmekte olup, sürece ilişkin önemli gelişmeler, ilgili düzenlemeler çerçevesinde kamuya açıklanacaktır.

İş Bankası (ISCTR, Nötr): İş Bankası'nın 750 milyon dolarlık Tier 2 sermaye benzeri tahvilinde getiri %7,75'te fiyatlandı. Tahvilde ilk getiri beklentisi %8,25 civarı, getiri beklentisi revizyonu ise %7,875 civarında gerçekleşmişti. Tahvile 3,2 milyar dolar üzerinde talep geldi. Kaynak: Bloomberg

Odaş Elektrik (ODAS, Sınırlı Negatif): SPK tarafından dün yayımlanan haftalık bülteninde Odaş Elektrik'in bedelli sermaye artırım başvurusu onaylanmıştır. Şirket 294.742.951 TL değerindeki mevcut sermayesini  305.257.049 TL artırarak 600.000.000 TL'ye çıkaracak.

Pegasus (PGSUS, Sınırlı Pozitif): Basında yer alan haberlerden görüldüğü üzere; Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü 15 Ocak 2020 tarih ve E.1092 sayılı yazısında İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı'nda halen devam etmekte olan bakım faaliyetleri ve yaşanan trafik yoğunluğu nedeniyle mevcut uçuş izinlerinin üzerine ilave frekans/yeni hat uçuş izin başvurularının bu aşamada uygun olarak değerlendirilemeyeceğini bildirmiştir. Bu gelişme sonrası şirket tarafından yapılan değerlendirme neticesinde, 13 Ocak 2020 tarihinde KAP'ta paylaşılan 2020 yılı finansal ve operasyonel beklentilerinde şirket bir değişiklik öngörmemektedir. Pegasus hisseleri haber sonrası dün %8,25 düşüş kaydetmişti.

Tofaş (TOASO, Nötr); Türk Traktör (TTRAK, Nötr): Şirketlerin üyesi olduğu Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) ile Türk Metal Sendikası arasında yürütülmekte olan Toplu İş Sözleşmesi müzakere sürecinde, Türk Metal Sendikası tarafından tüm işyerleri için uygulama tarihi sonradan belirlenmek üzere Grev Kararı alındığı Türk Metal Sendikası tarafından Şirketlere bildirilmiştir. Toplu İş Sözleşmesi imzalanması amacıyla görüşmeler halen devam etmekte olup, sürece ilişkin önemli gelişmeler, ilgili düzenlemeler çerçevesinde kamuya açıklanacaktır.

Akiş GYO (AKSGY, Nötr): Şirket her biri 1,00 TL nominal değerde paylardan oluşan toplam 430.091.850TL olan çıkarılmış ve ödenmiş sermayesinin 465.091.850 TL'ye artırılmasına, artırılacak toplam sermaye tutarı olan 35mnTL'yi (Rüçhan Hakkı Kullandırılmadan Tahsisli Artırılacak Sermaye Tutarı)  temsil edecek payların tamamının halka arz edilmeksizin tahsisli satış yöntemi ile Borsa İstanbul A.Ş. pay piyasasında Borsa İstanbul A.Ş.'nin "Toptan Alış Satış İşlemlerine İlişkin Prosedürü"  çerçevesinde belirlenecek olan pay satış fiyatı üzerinden toptan satış işlemi yolu ile satılmasına, bu amaçla düzenlenecek ihraç belgesinin onaylanması için SPK başvurulmasına karar verilmiştir.

Doğtaş Kelebek (DGKLB, Nötr): Şirketimiz tarafından, Doğanlı Köyü 9.Km Düzce adresinde bulunan Kelebek markasının üretim tesislerine tasarım merkezi belgesi almak üzere Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'na yaptığı başvuru sonucunda, Teknoloji Bakanlığı'na bağlı Değerlendirme ve Denetim Komisyonu tarafından Kelebek'e tasarım merkezi belgesi verilmesi uygun görülmüştür.

Yasal Uyarı Notu: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Yorumlar