Hissede hareket yaratacak şirket haberleri

Ziraat Yatırım tarafından günlük olarak hazırlanan günün önemli şirket haberleri yayımlandı. Borsada işlem gören şirketlerden yer alan haberler arasında günün öne çıkan 7 şirket haberi var.

Abone ol
Abone ol

Akbank (AKBNK, Nötr): Banka tarafından, yurt içinde 30 milyar Türk Lirası'na kadar farklı vadelerde TL cinsinden ve vadesinin 5 yılı aşmayacak şekilde finansman bonosu ve/veya tahvil ihraç edilmesine karar verildiği duyurulmuştur. Bu kapsamda da BDDK, SPK ve diğer merciler nezdinde gerekli başvuruların yapılması ve diğer işlemlerin yürütülmesi için Genel Müdürlük'e yetki verilmesine karar verilmiştir.

Pegasus (PGSUS, Sınırlı Pozitif): Pegasus Hava Yolları Genel Müdürü Mehmet Nane, Pegasus Hava Yolları'nın uçuşlara yeniden başlamaya hazır olduğunu belirterek, salgınla ilgili tablonun iyileşmeye devam etmesi ve yetkili bakanlıkların uygun görmesi halinde mayıs sonu ile haziran başında uçuşlara iç hatlarla başlamayı planladıklarını bildirdi. (Kaynak: AA)

Vakıfbank (VAKBN, Nötr): Katar Finans Merkezi Düzenleyici Otoritesi (QFCRA) Banka'nın bankacılık faaliyetlerini yürütmek üzere lisans başvurusunu onaylamıştır.

Doğuş GYO (DGYO): Gebze Center AVM'nin, yasal düzenleme ile kapalı olan iş kolları hariç, 1 Haziran 2020 tarihinde hizmet vermeye başlamasına, Gebze Center AVM'de 2020 yılı Haziran ayında mağazaların yeniden açılışına destek olmak adına asgari kira bedelleri üzerinden %60 oranında kira indirimi uygulanmasına, temmuz ayında ise kiracıların normalleşme sürecine destek olmak adına asgari kira bedelleri üzerinden %40 oranında kira indirimi uygulanmasına karar verilmiştir.

Global Yatırım Holding (GYHOL, Nötr): Global Yatırım Holding dolaylı iştiraki Nassau Cruise Port'un (NCP) kalan yatırımlarını tamamlamak için 2021 ortalarında Bahamas Investment Fund (BIF) aracılığı ile sermaye artırımına ve ilave borçlanmaya gitmeyi planlanladığını duyurdu. Açıklamaya göre NCP, Global Yatırm Holding'in dolaylı bağlı ortaklığı Global Ports Holding'in (GPH) iştiraki konumunda bulunuyor.

İhlas Yayın Holding (IHYAY): 03.03.2020 tarihinde yapılan Özel Durum Açıklaması ile Holding'in grup şirketlerinden İhlas Haber Ajansı A.Ş'nin halka açılma kararı almış olduğu ve bu konuda ön hazırlıkların yapılması için Genel Müdürlüğe yetki verildiği bildirilmişti. Bu kapsamda Tera Yatırım Menkul Değerler A.Ş. ile bağlı ortaklığı 18.05.2020 tarihinde "Halka Arz Sözleşmesi" imzalamıştır.

Yasal Uyarı Notu: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Yorumlar