Hissede hareket yaratacak şirket haberleri: THYAO, ASELS, ARDYZ, BURVA, KLGYO

Ziraat Yatırım tarafından günlük olarak hazırlanan günün önemli şirket haberleri yayımlandı. Borsada işlem gören şirketlerden yer alan haberler arasında günün öne çıkan 7 şirket haberi var

Abone ol
Abone ol

Aselsan (ASELS, Nötr): Şirket, kâr dağıtımı kapsamında tamamı geçmiş yıl karlarından karşılanmak üzere, sermayenin 1.140mn TL'den 2.280mn TL'ye çıkarılması ve Şirket esas sözleşmesinin 6. Maddesinin tadil edilmesi hususunda Sermaye Piyasası Kurulu'na başvuru yapmıştır.

Türk Hava Yolları (THYAO, Nötr): THY, yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadelede normalleşme adımları kapsamında yaklaşık 4 aylık aranın ardından Sudan'a tarifeli yolcu seferlerine yeniden başlıyor. THY yetkililerinden alınan bilgiye göre, Kovid-19 tedbirlerinin gevşetilmesi kararı sonrası ve iki ülke arasında varılan mutabakat gereği marttan bu yana İstanbul'dan Sudan'a ilk tarifeli uçuş, bu gece gerçekleştirilecek. Sudan ile Türkiye arasındaki uçuşların Kovid-19 salgını nedeniyle 16 Mart'ta durdurulması üzerine yurda gelemeyen Türk vatandaşları için THY ile 5 tahliye seferi gerçekleştirilmişti. Türkiye'de salgın önlemleri nedeniyle durdurulan tarifeli yurt dışı uçuşları, 11 Haziran'da yeniden başlatılmıştı. Kaynak: AA

ARD Grup Bilişim Teknolojileri (ARDYZ): Şirket Yönetim Kurulu brüt 0,0649255 TL (net 0,0551866 TL) kar payı dağıtma kararı almıştır. Teklif edilen kar payı hak kullanım tarihi 01.09.2020'dir. Cuma günü kapanışına göre temettü verimliliği %0,2'dir.

Burçelik Vana (BURVA): Şirket ile China CAMC Engineering Co., Ltd. - IC İçtaş İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş. konsorsiyumu arasında Boru Hatları ile Petrol Taşıma Anonim Şirketi (BOTAŞ) Tuz Gölü Doğalgaz Yer Altı Depolama Tesisi Genişletme Projesi kapsamında , Kasım 2020 tarihine kadar teslim edilecek Saha Boru Hattı ve Ayrıştırma Pompa İstasyonu Vanaları Temini konusunda  anlaşılmış olup, söz konusu sözleşme şirket tarafından 10.07.2020 tarihi itibari ile imzalanmıştır.

Ege Seramik (EGSER): Şirket, Türk Standartları Enstitüsü tarafından yapılan denetim sonucu Türk Standartları Enstitüsünün sertifikalandırdığı tüm şartlara uyum sağlamış ve   Sanayi kuruluşları için verilen COVID-19 Güvenli Üretim Belgesi'ni almaya hak kazanmıştır.

Kiler GYO (KLGYO): Şirketimizin 10 Temmuz 2020 tarihli Yönetim Kurulu toplantısında Şirketin faaliyet sonuçlarına ilişkin özet verilerin ve 2020 yılına ilişkin beklentilerinin aşağıdaki şekilde kamuya açıklanmasına karar verilmiştir.

Şirket 2019 yılı faaliyetleri içerisinde aktifinde kayıtlı İstanbul Sapphire ve Ankara Dışkapıda yer alan gayrı menkullerin satışını yaparak, elde edilen 619  Milyon TL'lik gelirle muhtelif bankalara erken kredi ödemesi yapmış ve finansman yükü ciddi bir oranda  kapatılmıştır. 31/03/2020 tarihi itibariyle 120 Milyon TL seviyesine düşen finansal borçların, faiz oranları güncel piyasa koşullarına göre güncellenmiş olup, finansman yükünün azaltılması yönündeki çalışmalar devam etmektedir. Gayrı menkul sektöründe son çeyrekte yaşanan talebe istinaden 37.1 Milyon TL'lik satış ve hasılat payı geliri gerçekleştirilirken 72.9 Milyon TL'lik kaparosu alınan ve satışa çevrilmesi beklenen sözleşme bulunmaktadır. Haziran sonu itibarıyla ana para ve faiz toplamı finansal raporlarda yaklaşık 50 MTL olarak beklenen banka kredi borçların tamamına yakınının yıl sonuna kadar kapatılması hedeflenmektedir.

RTA Laboratuvarları (RTALB): Şirket tarafından Sanofi Aventis İlaçları Ltd.Şti. aleyhine portföy tazminatı talebi ile fazlaya ilişkin hakları saklı kalmak kaydı ile açılmış bulunan 10.000 TL'lik belirsiz alacak davasına ilişkin, İstanbul 14.Asliye Ticaret Mahkemesinden alınan bilirkişi ek raporu doğrultusunda; dava değerinin 10bin TL'den 7,2mn TL'ye çıkartılmasına ve bu konuda gerekli yargı harçlarının yatırılmasına karar verilmiş olup, davanın yargılaması devam etmektedir.

Yasal Uyarı Notu: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Yorumlar