Huawei Kurucusu Zhengfei, soruları yanıtladı

Huawei Kurucusu Ren Zhengfei, ABD kısıtlamalarını değerlendirmek ve şirketle ilgili merak edilen diğer soruları yanıtlamak üzere basın kuruluşları  ile bir araya geldi.

Abone ol
Abone ol

Huawei Kurucusu Ren Zhengfei, Google ve Android servislerinin Huawei ürünleri özelindeki kısıtlamalarını değerlendirmek ve şirketle ilgili merak edilen diğer soruları yanıtlamak üzere basın kuruluşları  ile bir araya geldi.

Amerikalı şirketler ve Huawei aynı kaderi paylaşıyor

Amerika Birleşik Devletleri’nin yasalarla yönetilen bir ülke  olduğunu, yasalara uyması ve reel ekonomiye bu çerçevede yaklaşması  gerektiğinin altını çizen Ren Zhengfei, “Bu ortamda ABD şirketlerini  suçlamamamız gerekir. Huawei ve bu şirketler şu anda aynı kaderi  paylaşıyor. Hepimiz aynı piyasa ekonomisinin oyuncularıyız. Her  ülkenin kendi çıkarları vardır. ABD’nin kampanyası, herkesi peşinden  sürükleyecek kadar güçlü olmayacaktır. ABD'li politikacılar güçlü  yönlerimizi hafife almış olabilirler. Elbette bu süreçte bazı  alanlarda zarar görmemiz mümkün. Bu zararlar zaman içinde telafi  edilecektir. Ancak liderlik ettiğimiz 5G gibi alanlara önemli bir  etkisi olacağını düşünmüyorum. Bu alanda rakiplerimiz 2-3 yıllık bir  süreçte dahi bizi yakalayamayacaktır” dedi.

Amerika Birleşik Devletleri’nin aldığı 90 günlük erteleme kararını  değerlendiren Ren Zhengfei, “Bahsi geçen 90 günlük süreç bizler için  çok önemli değil, bizim için en önemli şey işimizi iyi yapmaktır.

Amerika Birleşik Devletleri’nin bu süreçteki uygulamaları bizim  tasarruflarımızın dışındaki gelişmelerdir. Birlikte çalıştığımız Amerikalı şirketlere de teşekkür ediyorum. 30 yıllık süreçte bugünkü  duruma gelmemizde bize çok yardımcı oldular. IBM ve Accenture gibi  markalar da dahil olmak üzere Huawei’ye danışmanlık hizmeti veren  birçok Amerikalı şirket söz konusu. Bunun dışında uzun yıllardır çok  sayıda ABD menşeili şirket ile yazılım ve donanım ürünleri kapsamında  da ticari iş birliğimiz bulunuyor. Bu son olay karşısında da tüm bu  şirketlerin bizlere adalet duygusu ve empati ile yaklaştığını  hissedebiliyorum. 5G atom bombası değil, topluma faydası olan bir  teknolojik gelişimdir. Google da iyi ve sorumluluk sahibi bir şirket.

ABD hükümetini bu sorunu çözmesi için ikna etmeye çalışıyorlar. Bunun  için uygun çözümleri tartışıyoruz ve uzmanlarımız bunun üzerinde  çalışıyor” dedi.

İş ortaklarımızla birlikte büyümek isteriz

Bir basın mensubunun Amerikalı çip üreticilerinin açıklamaları ile  ilgili sorduğu soru üzerine Ren Zhengfei şu değerlendirmelerde  bulundu  “ABD'li ortaklarımız sorumluluklarını yerine getiriyor ve

Washington'dan onay istiyorlar. Bu onay verilirse, yine de bu  tedarikçilerden çip almayı sürdüreceğiz. Bizler de ABD şirketlerine,  daha gelişmiş ürünler ortaya koymaları için çip satabiliriz. Bu  süreçte kimse kimseyi dışlamamalı, bizler de tek başımıza değil,  birlikte büyümek ve gelişmek isteriz. Ancak bu süreçte iş  ortaklarımızdan yeterli düzeyde tedarik olmasa dahi sorun  yaşayacağımızı düşünmüyorum, bunun da nedeni, ihtiyaç duyduğumuz tüm  üst düzey çipleri üretebilmemizdir. Uyguladığımız 1+1 politikası  çerçevesinde, çiplerimizin yarısı ABD şirketlerinden gelirken yarısı

Huawei tarafından üretiliyor. Kendi çiplerimizin maliyetleri çok düşük  olmasına rağmen, yine de bu ticarete devam etmeyi tercih ediyoruz.

Dünyadan soyutlanamayız, bu ekosistemin bir parçası olmaya devam  etmeliyiz. ABD şirketlerinin ürettiği kadar iyi çipler üretebiliriz,  ancak bu ABD'den çip almayacağımız anlamına gelmiyor.”

Yıllardır süren iş ortaklığımızı bir kâğıt parçası yok etmemeli

Huawei’nin ABD şirketleri ile olan yakın ilişkilerinin her iki  tarafın on yıllarca süren çabalarının bir sonucu olduğunu söyleyen Ren Zhengfei  “Bu ilişkiler, ABD hükümetinden gelen bir kâğıt parçası  tarafından yok edilmeyecek kadar değerli. Şartlar elverdiği sürece, ABD şirketleri ile ticaretimizi sürdüreceğiz. Bilgi toplumunun  gelişimi için birlikte çalışacağız. ABD’li politikacıların ne  düşündüğünü tam olarak bilmiyorum. Ancak sadece bir ülkenin teknolojik  olarak önünde olduğumuz için hedef tahtasında olmak doğru değil. Bu  süreçte kızımı tutukladılar, başarı isteğimizi sarsmaya çalıştılar ama  ailemin beni cesaretlendirmesi bu isteğimi sağlamlaştırdı. Kızım bana  yazdığı mektupta zihinsel olarak kendisini motive ettiğini söyledi. O  çok iyimser. Bu beni çok rahatlattı ve üzerimdeki baskıyı hafifletti.

Huawei Kurucusu Ren Zhengfei, basın mensuplarının farklı  başlıklardaki sorularına şu şekilde yanıt verdi

5G’de ilk adımı Türk Profesör Erdal Arıkan attı

“5G standartlarının toplum üzerinde çok büyük bir etkisi olacağına  inanıyoruz. Belki de çok az insan bu teknolojinin on yıl önce Türk Profesör Erdal Arıkan tarafından hayata geçirilen bir matematik  çalışmasıyla ortaya çıkacağını hayal edebilirdi. Doktor Arıkan’ın  makalesinin yayınlanmasından iki ay sonra biz de üzerinde çalışarak,  bu çalışmanın ne kadar değerli olduğunu anladık. Daha sonra bu  çalışmaya dayanarak patent başvurusu yapmaya başladık. Binlerce Huawei  çalışanı bu araştırmaya dahil oldu. Bu kaynağı, teknolojik bir  standarda dönüştürmek 10 yılımızı aldı. Dünyadaki en güçlü 5G  patentlerine sahibiz ki bu da sektörün %27’lik bir dilimini kapsıyor.

Profesör Arıkan’ın daha fazla doktora öğrencisi yetiştirebilmesi için  de ayrı bir destek programı yürütüyoruz. Gelecekte de akademi ve  araştırma odaklı yaklaşımımızı sürdüreceğiz. Global olarak Ar-Ge  tarafında 26 uzmanlık merkezimiz var. Şu anda Huawei'de çalışan 700'den fazla matematikçi, 800 fizikçi ve 120 kimyagerimiz var.

Dünyadaki en iyi üniversitelerdeki tanınmış profesörlere büyük  miktarda finansman sağlayan bir Stratejik Araştırma Enstitüsü’ne  sahibiz. Bu kaynaklarımızla birlikte gelecekte, farklı aşamalarda  teknolojileri araştıran daha fazla bilim insanıyla birlikte  çalışacağız.”

 Kısıtlamalar bizi etkilemeyecektir

“Bizler her koşulda müşterilerimize hizmet vermeye devam  edebileceğiz. Seri üretim kapasitemiz çok büyük ve Huawei'nin bazı  alanlarda maruz kaldığı kısıtlamalar büyük bir etki yaratmayacaktır.

Elbette etkileri olacak, ancak büyüme endeksine önemli bir zarar  vermeyecek ve endüstrimizin gelişmesine engel olmayacaktır. Şirket  olarak, ABD şirketlerinin bileşenlerini kullanmayı bırakmak niyetinde  değiliz. Bu süreçte şirketimiz büyük bir tedarik sıkıntısı çekmeyecek,  buna çok iyi hazırlandık. ABD’nin harekete geçmek için hukuki sürecin  sonucunu bekleyeceğini ve değerlendirme için yaklaşık 2 yılımızın  olacağını düşündük. Ancak Meng Wanzhou’nun tutuklanması, sürecin böyle  ilerlemediğini hepimize gösterdi. Huawei ürünleri, sonuç olarak  metadır. İnsanlar isterlerse onları isterse diğer ürünleri  kullanırlar. Politika bunun dışında bırakılmalıdır. Huawei sadece bir  şirkettir. İşimize popülizmi asla karıştırmamalıyız. Huawei  yöneticileri kişisel çıkarlarına veya kurumsal çıkarlarımıza dayalı  sorunları dikkate almaz. Biz küresel bir şirketiz, bizi dünyada bu  özelliğimizle kabul eden ve destekleyen birçok kişi ve kurum var.” 

5G teknolojimiz yeni baz istasyonu kulelerine ihtiyaç duymuyor

“5G ağ kapasitesi açısından, 4G'den 20 kat, 2G'den 10.000 kat daha  büyüktür. 5G baz istasyonlarımızın bit başına güç tüketimi, 4G'den on  kat daha düşüktür ve boyut olarak da %70 daha küçük, daha hafif ve  neredeyse bir evrak çantasıyla aynı büyüklüktedir. Bu nedenle Huawei

5G baz istasyonları için bir kule inşa etmek zorunda değilsiniz.

Ayrıca onlarca yıl çalışabiliyorlar çünkü korozyon önleyici  malzemelerden üretiliyorlar. Bu da 5G ekipmanımızın yeraltı  kanalizasyon sistemlerine bile kurulabileceği anlamına gelir.

Özellikle önemli tarihi binalara sahip Avrupa pazarları için son  derece uygun bir seçenek. Avrupa'daki müşterilerimiz inşaat  gerektirmeyen 5G baz istasyonlarımızla mühendislik maliyetlerini saha  başına 10.000 Euro’ya kadar azaltabilirler.”

 Farklı sektörlere girmeyeceğiz

“Huawei, bilgi ve iletişim teknolojileri alanında çalışıyor ve  başka alanlara girmeyecek. Otomobil güvenliği ile ilgili bir  çalışmamız olduğu söyleniyor, ancak bu doğru değil. Bağlantı odaklı  ürünlerimiz, dünyanın önde gelen otomotiv markalarına hizmet sunmakta  ve temel olarak araca monte bilgi işlem ve elektronik ürünleri  içermektedir. Bu büyük bir endüstriye dönüşebilir. Otomotiv  endüstrisindeki firmalarla birlikte çalışıyoruz. Ancak bu, Huawei'nin  otomobil üreteceği anlamına gelmiyor.”

Yorumlar