IFC, Türkiye'ye yaklaşık 1,1 milyar ABD doları yatırım yaptı

İstanbul, Türkiye, 8 Eylül 2021-Özel sektör gelişimini desteklemek ve COVID-19'dan etkilenen şirketlerin faaliyetlerini sürdürmelerine  yardımcı olmak ve ekonomik toparlanmayı hızlandırmaya yardımcı olmak  amacıyla IFC, Temmuz 2020 -  Haziran 2021 tarihlerine denk gelen mali  yılında diğer yatırımcılardan sağlanan 410 milyon ABD Doları dahil  olmak üzere Türkiye'ye yaklaşık 1,1 milyar ABD Doları yatırım yaptı.

Abone ol
Abone ol Haberi dinle

IFC'nin Türkiye'deki yatırımları, finansmana erişimin artırılması,  sermaye piyasalarının güçlendirilmesi, yeniliğin teşvik edilmesi,  iklim değişikliğiyle mücadele, ülkenin rekabet gücünün artırılması ve  mevcut müşterilerin pandeminin olumsuz etkilerinin üstesinden  gelmesine yardımcı olmak gibi stratejik önceliklere odaklandı.

Ayrıca IFC, Küresel Ticaret Finansmanı Programına katılan bankalar  aracılığıyla Türkiye ile 670 milyon doların üzerinde sınır ötesi  ticareti finanmanina destek verdi.

Finansmana erişimi artırmak ve finansal katılımı teşvik etmek için, IFC, yetersiz hizmet alan borçluların finansman ihtiyaçlarını  karşılamak, istihdam seviylerini  korumak ve ülkenin toparlanma  çabalarına katkıda bulunmak için finans kurumlarıyla çalışmaya devam  etti. Öne çıkanlar arasında Türkiye'nin sermaye piyasalarının  gelişimini desteklerken tarım ticareti sektöründeki mikro, küçük ve  orta ölçekli işletmelere  yardımcı olmak adina DenizBank A.Ş.'ye $150  milyon dolarlik finansman sağladı. Ayrıca, IFC'nin Yapı Kredi Leasing'e 50 milyon dolarlık finansmanı, salgından etkilenen küçük ve  orta ölçekli işletmeleri (KOBİ'ler) desteklemeyi amaçladı ve fonların  yarısı iklimle ilgili girişimlere ayrıldı.

IFC, Türkiye'de otomotiv sektörünün daha da gelişmesini ve  modernizasyonunu desteklemek amacıyla Ford Otomotiv Sanayi A.Ş.'ye 150  milyon ABD Doları tutarında kredi sağlamıştır. IFC'nin finansmanı, Ford Otosan'ın üretim kapasitesini genişletmesine, elektrikli ve  hibrit versiyonları da dahil olmak üzere yeni modeller piyasaya  sürmesine ve istihdam yaratırken verimliliği ve ülkenin rekabet gücünü  artırmasına olanak tanıyacak.

Ayrıca IFC, pandemi sürecinde operasyon ve yatırımlarını  sürdürebilmelerini desteklemek amaciyla, Türkiye Şişe ve Cam Fabrikaları A.Ş.'ye Euro cinsinden 75 milyon ABD Doları eşdeğerinde, Nobel İlaç'a da 10 milyon Euro'luk kredi sağlamıştır.

IFC, Türkiye'nin üçüncü büyük şehri olan ve hızla büyüyen İzmir'de  suyu korumak ve kamu hizmetlerini iyileştirmek için  sürdürülebilirlikle bağlantılı uzun vadeli bir kredi aracılığıyla bir  su arıtma tesisini ve yüzlerce kilometre boyunca kanalizasyon ve su  borularının kurulumunu 30 milyon dolar karsiligi Turk Lirasi ile  finanse etti. Finansman, uluslararası bir finans kuruluşu tarafından  ülkedeki bir belediyeye Türk Lirası cinsinden ilk devlet garantili  olmayan uzun vadeli ticari kredi ve IFC'nin küresel olarak ilk  sürdürülebilirlik bağlantılı altyapı kredisi olma özelliğini taşıyor. Finansmanın sürdürülebilirlik özelliği, İzmir Su ve Kanalizasyon
İdaresi'ne (İZSU) yetersiz temsil edildiği işlerde daha fazla kadını  işe alması için mali teşvikler sağlıyor.

IFC Avrupa ve Orta Asya Direktörü Wiebke Schloemer, "Türkiye, küresel  olarak IFC mevcut yatırımları açısından en büyük ikinci ülkedir" dedi. "COVID-19 salgını sırasında ve sonrasında artan rekabet gücü ve  yenilikçilik yoluyla ülkedeki özel sektöre ekonomik büyüme ve istihdam  yaratma konusunda yardımcı olmaya tamamen kararlıyız."

Pandeminin başlangıcından bu yana, IFC çabalarını özel sektörün  ekonomik zoruluklari atlatmasına yardımcı olmaya odakladı. Mart
2020'de IFC, COVID-19'dan etkilenen şirketlere yardımcı olmak için 8  milyar dolarlık küresel hızlı finansman sağlayacağını duyurdu. Avrupa  ve Orta Asya'da IFC, mevcut müşterilerini desteklemek ve krizin  etkileriyle başa çıkmalarına yardımcı olmak için desteğini hızlandı.

IFC Türkiye Ülke Müdürü Arnaud Dupoizat şunları söyledi:

"IFC, ülkede ekonomik büyümeyi, rekabet gücünü ve yenilikçiliği teşvik ederken  finansmana erişimi artırmaya ve iklim değişikliğiyle mücadeleye  odaklanarak etkili projelere yatırım yapmaya devam ediyor."

Kaynak: Foreks Haber Merkezi

Kategoriler Ekonomi
Yorumlar