'İlk çeyrekte özel bankalardan iyi performans'

Credit Suisse dün yayınladığı raporda, takip ettiği Türk bankalarının 2021 ilk çeyrekte karlarının bir önceki çeyreğe göre yüzde 18 artmasını, ancak 2020 ilk çeyreğe göre yüzde 4 daralmasını beklediğini bildirdi.

Abone ol
Abone ol Haberi dinle

İlk çeyrekte özel bankaların gerek çeyrek bazında, gerekse yıllık bazda kamu bankalarından daha iyi performans gösterdiklerini tahmin eden YKB ve Garanti Bankası'nın çeyrek bazda Akbank ve TSKB'de daha yüksek oranda kar artışı sağladıklarını öngördüklerini de vurguladı.

Türk bankaları için ihtiyatlı olmaya devam ettiklerini belirten Credit Suisse, Akbank ve Garanti Bankası'nin pandemi sonrası dönem için iyi konumlandıklarına inandıklarını da ifade etti.

Credit Suisse, 2021 ilk çeyrekte Akbank'ın karını bir önceki çeyreğe göre yüzde 2 ve yıllık bazda yüzde 44 kar artışı sağladığını tahmin ederken, Garanti Bankası'nın karının bir önceki çeyreğe göre yüzde 74 ve yıllık yüzde 19 artırdığını öngördü. Halkbank'ın karının ise bir önceki çeyreğe göre yüzde 85 ve yıllık yüzde 90 azaldığı tahmin edildi. Vakıfbank'ın  karının da bir önceki çeyreğe göre yüzde 14 ve yıllık yüzde 56 azalması bekleniyor.

İş Bankası'nın karının ilk çeyrekte bir önceki çeyreğe göre yüzde 3 ve  yıllık yüzde 15 arttığını tahmin eden Credit Suisse, YKB'nin karının  bir önceki çeyreğe göre yüzde 79 ve yıllık yüzde 22 arttığını öngördü. TSKB'nin ise karını bir önceki çeyreğe göre yüzde 2 ve yıllık yüzde 37 artırdığı tahmin edildi.

Yasal Uyarı Notu: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Yorumlar