IMF FED'i örnek gösterdi, o uyarıyı yaptı

Uluslararası Para Fonu (IMF) Amerikan Merkez Bankası'nın beklentilerin dışında bir sıkılaşma kararının gelişen ülke piyasalarında 2013'tekine benzer bir tablo yaratabileceği uyarısında bulundu.

Abone ol
Abone ol

Uluslararası Para Fonu (IMF) gelişen piyasalara yönelik 2013'te yaşananları hatırlatarak yeni bir uyarıda bulundu.

Fon, Amerikan Merkez Bankası'nın potansiyel sürpriz sıkılaşmasının borçlanma maliyetlerinde artışa neden olarak gelişen piyasalarda portföy çıkışlarına neden olabileceği uyarısında bulunarak, merkez bankalarının yönlendirmelerinin kritik olduğuna dikkat çekti.

Dünya Ekonomik Görünümü raporunda yer alan analiz bölümünde fon, Kovid-19 aşılamaları ve ekonomik beklentilere ilişkin iyi haberlerin etkisiyle ABD'de yükselen piyasa faizlerinin portföy girişlerini artırma, bunun yanında ise birçok gelişen piyasa için dolar bazlı borçlanmalarda makasların daraltma eğilimi yaratabileceğini belirtti.

İlgili bölümde IMF ekonomistleri Philipp Engler, Roberto Piazza ve Galen Sher gelişmiş ülkelerdeki merkez bankalarının enflasyon riskleri dolayısıyla endişelerini dile getirmesi durumunda 2013'de yaşanan taper tantrum dönemindeki gibi dünyanın finansal koşullarda sürpriz bir sıkılaşmayla karşılaşabileceğini ifade etti.

Kategoriler Ekonomi
Yorumlar