İngiltere'den kripto para hamlesi

İngiltere, gelecekte nakit ve kartın yanı sıra günlük işlemlerde kullanılabilecek dijital para için çalışmalara başlayacak. İngiltere Merkez Bankası dijital paranın nakdin yerini almayacağını açıkladı.

Abone ol
Abone ol Haberi dinle

İngiltere Maliye Bakanı Rishi Sunak, Brexit sonrası İngiliz finans sektörünü daha inovatif kılmayı umduklarını ve bu kapsamda Hazine ile Merkez Bankası’nın şirketler ve hanehalkı için ‘dijital pound’un uygunluğu üzerinde çalışacağını bildirdi.

En sık kullanılan dijital para birimi olan Bitcoin’in İngiliz versiyonunu oluşturma konusunda tartışmalar bir süredir devam ediyor, ancak konu ilk kez araştırma yapma aşamasına geldi.

İngiltere Merkez Bankası dijital paranın nakdin yerini almayacağını açıkladı.

İngiltere de böylece kendi dijital parasını oluşturma konusunda çalışmalara başlayan ülkeler arasında yerini aldı. Uluslararası Ödemeler Bankası’nın 66 merkez bankasıyla geçen yıl yaptığı anketi, en az 52 ülkenin kendi dijital para birimini geliştirdiğini gösterdi.

Sunak’ın açıklamaları, dijital para çıkarmaya hazırlanan ilk ülke olan Çin’de Merkez Bankası’nın dijital Yuan için pilot programlarını daha fazla şehirde test etme kararının ardından geldi. Çin’in yanı sıra İsveç de e-kron fikrini geliştirme aşamasında.

Kaynak: Bloomberght

Yorumlar